بررسی لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی که در بازار تحت عنوان لامپ اس ام دی نیز شناخته می شود در روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می گیرد . LED برگرفته شده از Light emitting diode به معنای دیود ساطع‌کننده نور می باشد.دیودهای ساطع‌کننده نور در واقع جزء خانواده دیودها هستند که زیرگروه نیمه هادی‌ها به‌شمار می‌آیند. تفاوت بارز LED ها با دیگر نیمه هادی ها در این است که با گذر جریان الکتریکی،مقداری انرژی به صورت نور از آن ها ساطع می شود. در ادامه این مطلب به بررسی تاریخچه،انواع و قیمت لامپ ال ای دی می پردازیم.

لامپ ال ای دی

خرید لامپ ال ای دی :

برای خرید لامپ ال ای دی باید ابتدا نوع چراغی که قرار است در آن استفاده شود را به خوبی بشناسیم تا از نوع سرپیچ آن اطمینان حاصل کنیم. برای خرید لامپ ال ای دی و جایگزینی آن با لامپ هالوژن باید به نوع سرپیچ سوزنی و یا gu10 آن دقت کنیم. در صورت مغایرت داشتن می توان از نوع سوکت استفاده کرد. خرید لامپ ال ای دی با توجه به گسترده بودن انواع این لامپ ها می تواند گیج کننده باشد. خرید لامپ ال ای دی برای پرژکتورها از نوع لامپ اس ام دی و سی ا بی هم باید با شناخت کامل از نوع این لامپ ها صورت بگیرد.

خرید لامپ ال ای دی

تاریخچه لامپ ال ای دی :

قبل از معرفی لامپ ال ای دی برای روشنایی از 3 نوع لامپ استفاده می شد : لامپ رشته ای ، لامپ های فلورسنت،  لامپ متال هالید . این لامپ ها کارآمدترین انواع لامپ ها قبل از لامپ ال ای دی به شمار می رفتند. اولین لامپ ال ای دی کم مصرف در اوایل دهه 1960 تولید شدند که محدود به فرکانس های کم و در طیف رنگ نور قرمز بودند. اولین ال ای دی آبی در سال 1994 توسط شرکت Nichia  ارائه شد .

ال ای دی های آبی رنگ و همچنین ال ای دی های با راندمان بالا باعث شکل گیری اولین ال ای دی سفید شد . در این نوع از led ها از یک پوشش فسفر استفاده می شد تا بخشی از نور آبی تولید شده را به فرکانس های قرمز و سبز تولید کند و باعث ایجاد نوری شود که به نظر سفید است. در سال 1998 اولین درخت کریسمس led توسط چینی ها رونمایی شد. در اوایل قرن 21 کاربردهای جدید فناوری led توسط ایالات متحده و ژاپنی ها رواج پیدا کرد. در سال 2008 بخش روشنایی شرکت فیلیپس تحقیق روی لامپ های فلورسنت را متوقف کرد و تمرکز خود را روی لامپ های این گروه قرار داد و در 3 اوت 2011 موفق به دریافت جایزه تعویض لامپ 60 وات رشته ای به لامپ led شد. 

تاریخچه لامپ ال ای دی

انواع لامپ ال ای دی :

لامپ ال ای دی انواع گوناگونی دارد و روز به روز هم بر این تنوع افزوده می شود. انواع لامپ ال ای دی را می توان در چهار گروه زیر تقسیم بندی کرد :

لامپ Led حبابی 

ال ای دی های حبابی عموما برای این تولید شده اند که جایگزین لامپ های قدیمی شوند. عموما سرپیچ این نوع لامپ ها e14 و e27 است. که به ترتیب جایگزین لامپ هال ای دی ادیسونی و لامپ ال ای دی شمعی می شوند. power led ها جزء نخستین هایی هستند که در صنایع روشنایی کاربرد دارند.از آن ها در تولید نور پروژکتورها،وال واشرها و دیگر چراغ ها استفاده می شود.چراغ های LED با تکنولوژی power led ایده آل ترین آیتم برای نورپردازی فضاهای subjective و موضوعی است.

لامپ فیلامنتی Led

لامپ ال ای دی فیلامنتی یکی از زیباترین انواع لامپ ال ای دی است. لامپ ال ای دی فیلامنتی تولید شده اند تا زیبایی لامپ های رشته ای و کارایی و طول عمر لامپ ال ای دی را با هم عرضه کنند

لامپ هالوژن ال ای دی (SMD_COB)

لامپ اس ام دی و سی ا بی نسل جدید لامپ ال ای دی هستند. این لامپ ها در سایز و اندازه بسیار کوچک نور خیره کننده ای ساطع می کنند.SMD لامپ اس ام دی تکنولوژی قرار دادن دیودها به صورت صفحه ای و کنار هم روی مدار الکتریکی است. برای نورپردازی فضاهایی که نور یکنواخت مورد نیاز آن هاست مناسب می باشد. COB LED در این متد LED ها به صورت متمرکز و دایره ای در کنار هم قرار می گیرند.مناسب برای فضاهایی است که به نور متمرکز احتیاج دارند.

لامپ های Led تیوبی 

لامپ ال ای دی مهتابی را می توان به راحتی جایگزین مهتابی های فلورسنت قدیمی کرد. لامپ ال ای دی مهتابی با همان کارایی و در عین حال مصرف کمتر برق و ظاهر زیباتر ارائه می شوند.

انواع لامپ ال ای دی

انواع نور در لامپ LED :

رنگ نور در لامپ ال ای دی را بر اساس شاخص دمای رنگ بر حسب کلوین توصیف می کنند. مشخص کردن رنگ منبع نور از طریق مقایسه منبع نور با رنگ یک جسم سیاه انجام می شود.جسم سیاه هیچ نوری از خود ساطع نمی کند و کل نور منعکس شده را جذب می کند (جسمی مانند پلاتین).بدین صورت عدد به دست آمده مربوط به دمای رنگ در صورتی که بیشتر از 4000 کلوین باشد،به عنوان نور سرد و سفید و در صورتی که پایین تر از 3000 کلوین باشد،به عنوان نور گرم شناخته می شود.

انواع نور لامپ ال ای دی

قیمت لامپ ال ای دی :

با توجه به تنوع بسیار گسترده انواع لامپ ال ای دی در توان های مختلف تولیدی،ظاهر متفاوت و کاربردهای مختلف قیمت لامپ ال ای دی بازده متنوعی را شامل می شود که قیمت حداقلی آن از محصولات نوراکو مربوط به لامپ یخچالی led و قیمت حداکثری آن مربوط به لامپ led 50w می باشد . شما مشتریان عزیز می توانید پس از مشاهده اطلاعات کامل انواع لامپ ال ای دی و همچنین قیمت لامپ ال ای دی مربوطه از طریق همین سایت اقدام به خرید لامپ ال ای دی نمایید.

قیمت لامپ ال ای دی

ساختمان لامپ LED :

یک لامپ ال ای دی از سه بخش بدنه،درایور و خود ال ای دی تشکیل شده است. بدنه همان بخش بیرونی لامپ بوده که حرارت تولید شده درون لامپ را به محیط بیرونی انتقال می دهد و باعث افزایش طول عمر لامپ می شود.بهترین جنس برای بدنه آلومینیومی است. درایور ولتاژ ورودی (220V) را به جریان ثابت مورد نیاز ال ای دی تبدیل می کند. اصلی ترین و متنوع ترین بخش لامپ ال ای دی مربوط به ال ای دی مورد استفاده در آن است.

بنابراین ساختمان لامپ ال ای دی طبق شکل زیر اینگونه تعریف می شود :

حباب لامپ : به جهت محافظت از ال ای دی و یکنواخت سازی نور از حباب استفاده می شود .

برد ال ای دی : روی برد دیودهای led به شکل یک مدار چاپی قرار گرفته شده و جنس آن به جهت انتقال بهتر گرما از آلومینیوم می باشد .

پیچ : به منظور دفع حرارت،برد را به خنک کننده اتصال می دهند که برای این منظور از پیچ ها استفاده می شود .

خنک کننده : افزایش دمای نیمه هادی ها باعث کاهش طول عمر لامپ می شود،به این منظور از خنک کننده ها استفاده می شود .

سرامیک : نیمه پایینی لامپ به وسیله این سرامیک ها به سرپیچ لامپ متصل می شود.این سرامیک ها از استحکام بالایی برخوردار می باشند و همچنین قادر به تحمل حرارت بالا نیز می باشند.این سرامیک ها مقداری از گرمای تولیدی توسط درایور را دفع می کنند .

سرپیچ : به جهت رساندن الکتریسیته به درایور و همچنین پیچ شدن لامپ در پاتروم از سرپیچ استفاده می شود.

درایور : درایور نوعی منبع تغذیه کاهنده به شمار می رود که جریان برق شهری متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می کند و این جریان را با توجه به نوع led به گونه ای تنظیم می کند که بیشترین بازده حاصل شود . به هر میزان که درایور لامپ با کیفیت تر و دقیق تر طراحی شود،طول عمر لامپ نیز بیشتر می شود .

ساختمان لامپ ال ای دی

مزایای لامپ ال ای دی :

طول عمر بالا،رسیدن به حداکثر نور به محض روشن شدن،عدم استفاده از گاز جیوه و همچنین عدم انتشار پرتوهای UV و IR،تولید نور با رنگ دلخواه در عین حال تولید حرارت کم،مقاوم در برابر ضربات خارجی،قابلیت استفاده از هر دو نوع جریان AC و DC از مزایای لامپ ال ای دی به شمار می رود. طول عمر یک لامپ ال ای دی بین 50000 تا 60000 ساعت می باشد که به نسبت لامپ های دیگر بسیار بیشتر است.همچنین طول عمر لامپ ال ای دی ارتباطی به تعداد دفعات روشن و خاموش کردن ندارد و می توان یک لامپ ال ای دی را میلیون ها بار روشن و خاموش کرد و طول عمر آن تابعی از مدت زمان روشن ماندن لامپ ال ای دی می باشد.

از مزایای لامپ ال ای دی بازده نوری مطلوب است. بازده نوری لامپ ال ای دی بین 74 تا 120 لومن بر وات می باشد که در مقایسه با سایر لامپ ها بسیار بیشتر می باشد. از مزایای دیگر لامپ ال ای دی کوتاه بودن زمان راه اندازی است. لامپ ال ای دی تاخیر در روشن شدن ندارد و به محض رسیدن ولتاژ به لامپ روشن می شود. در لامپ ال ای دی امکان تنظیم شدت نور وجود دارد. نور در لامپ ال ای دی در تمامی جهات منتشر نمی شود وامکان تنظیم زاویه تابش برای مصرف کننده وجود دارد.

مزایای لامپ ال ای دی

کاربردهای لامپ ال ای دی :

امروزه از لامپ ال ای دی در تولید روشنایی به میزان گسترده ای استفاده می شود، روشنایی های عمومی،کاربردی و تزئینی : با توجه به تنوع رنگ در لامپ ال ای دی از آن ها برای نورپردازی های متنوع استفاده می شود. روشنایی موزه ها : نور حاصله از لامپ ال ای دی فاقد پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز بوده و لذا از آن ها برای روشنایی اشیای قیمتی در موزه ها استفاده می شود. از لامپ ال ای دی در نورپردازی خیابان ها،پارکینگ ها،معابر عمومی و اختصاصی،بزرگراه ها،آزاد راه ها و ساختمان ها استفاده می شود .