لامپ هالوژن از انواع جدید لامپ های حوزه نور و روشنایی به شمار می رود و در واقع شکل تغییر یافته ای از لامپ های رشته ای می باشد. درون این لامپ ها رشته تنگستن با یک گاز بی اثر به همراه مقداری از عنصرهای گروه هالوژن مانند ید یا برم پر شده است . حباب بیرونی لامپ هالوژن از کوارتز ساخته شده تا بتواند دماهای بیشتری را تحمل کند.این لامپ ها با بالا بردن حرارت نور سفیدتری را ارائه می کنند.

لامپ هالوژن

نحوه عملکرد لامپ هالوژن به این صورت است که در قسمت های کم دماتر حباب،هالوژن با بخار تنگستن ترکیب می شود . این ترکیب باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود که طی آن تنگستن به رشته های سیم تبخیر می شود.شرط لازم برای برقرار شدن چرخه هالوژن و همچنین عملکرد بهینه لامپ این است که دمای دیواره لامپ باید به اندازه کافی بالا باشد. حباب لامپ هالوژن را با گازی با فشار بیشتر از فشار اتمسفر می توان پر کرد که این امر موجب کند شدن سرعت تبخیر رشته تنگستن می شود.درون لامپ هالوژن چرخه ای فعال می باشد که موجب ته نشین شدن مجدد تنگستن بخار شده بر روی رشته می شود که همین امر تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر لامپ هالوژن و همچنین کاهش تیرگی سطح حباب دارد. سیاهی حباب لامپ هم از زیبایی لامپ می کاهد و هم به مرور زمان باعث کاهش شار نوری خروجی لامپ می شود. در لامپ های معمولی این بخار پس از مدتی بر لایه داخلی حباب مانده و باعث تیره شدن آن می شود.

اولین لامپ هالوژن در سال 1959 توسط شرکت جنرال الکتریک وارد بازار شد.این لامپ ها در آن زمان برای روشنایی استادیوها،پروژکتورها و به عنوان لامپ های خودرو استفاده می شد.امروزه تکنولوژی خاص این لامپ ها و تغییر شکل حباب آن ها باعث استفاده از لامپ هالوژن در کاربردهای خاص و متنوعی شده است. 

انواع لامپ هالوژن

در یک تقسیم بندی کلی انواع لامپ هالوژن را به دو دسته لامپ های تغذیه با ولتاژ اصلی و لامپ های تغذیه با ولتاژ پایین تقسیم می کنند.لامپ های با ولتاژ اصلی بدون نیاز به مدارات جانبی و به صورت مستقیم وصل می شوند.لامپ های ولتاژ پایین باید به ولتاژ 6،12،24 ولت وصل شوند و برای راه اندازی آن ها به وسیله ای برای کاهش ولتاژ شبکه نیاز است. انواع لامپ هالوژن را از نظر حباب می توان اینگونه تقسیم بندی کرد : 1.لوله ای (کپسولی)  2.لوله ای (دوسر) 3. بازتابنده سهموی با پوشش آلومینیوم 4. بازتابنده چند سطحی

انواع لامپ هالوژن

 

یکی از مشکلات اصلی لامپ هالوژن حرارت بالای لامپ است که می تواند منجر به آتش سوزی و یا تاثیرات مخرب بر روی اشیایی که در نزدیکی این لامپ قرار دارند شود.بازتابنده های چند سطحی MR (تصویر شماره 4)به گونه ای تولید شده اند که تشعشعات مادون قرمز را که عامل اصلی انتقال حرارت می باشد از خود عبور می دهند و تنها بخشی از آن را به جلو هدایت می کنند.این لامپ ها منعکس کننده ای به نام دی الکتریک دارند که بیشتر مقدار نور مرئی حاصله را به سمت جلو منعکس کرده و باعث می شود نور مادون قرمز از رفلکتور عبور کند و به پشت لامپ منتقل شود.این امر باعث می شود حرارت کمتری به جسمی که روبروی لامپ قرار دارد،وارد شود.

قیمت لامپ هالوژن

لامپ هالوژن در توان و اشکال مختلف و هم چنین برندهای متفاوتی تولید می شوند و بر این اساس قیمت لامپ هالوژن نیز یک بازه را شامل می شود . لامپ هالوژنی 12 ولت 50 وات تولید شرکت لامپ نور از ارزانترین لامپ ها در این دسته و لامپ مدادی 1000 وات اسرام آلمان جزء گرانترین لامپ های هالوژن محسوب می شود.

قیمت لامپ هالوژن

 

چگونه لامپ هالوژن نور مصنوعی ساطع می کند؟ در کجا باید از لامپ هالوژن استفاده کرد؟ هالوژن از کجا در صنعت روشنایی جای می گیرد؟ درک نحوه تولید نور انواع لامپ به ما کمک می کند تا بهتر آن ها را عیب یابی کنیم و لامپ مناسب را برای کاربرد مناسب انتخاب کنیم.

مزایای لامپ هالوژن

اندازه کوچک،طول عمر بالا و در عین حال مصرف انرژی پایین این لامپ ها که از مزایای لامپ هالوژن به شمار می رود،باعث استفاده از آن ها در تامین روشنایی و تزئین فضاهایی همچون سالن ها،اداره جات،منازل،سالن های کنفرانس و... شده است..از لامپ هالوژن در نورپردازی های دکوراتیو اعم از سقف بالای تلویزیون،راهرو منزل،سقف های کاذب،نورپردازی کابینت به صورت گسترده استفاده می شود.لامپ های هالوژن برای محل های که مدت زمان روشن بودن آن ها کوتاه و تعداد دفعات قطع و وصل آن ها زیاد است،مناسبتر می باشند.از دیگر مزایای لامپ هالوژن میتوان به این موارد اشاره کرد : 1.ایجاد نور گرم 2. نمود رنگی مناسب 3. قیمت مناسب 4.استفاده آسان 5. عدم نیاز به مدارات جانبی 6. روشن شدن بدون تاخیر زمانی 7. امکان استفاده در حالت AC و DC  و تنوع در شکل ظاهری،اندازه و عملکرد 8. قابلیت کم و زیاد کردن نور توسط دیمر

نور هالوژن چیست؟

لامپ های هالوژن نوعی فناوری روشنایی است که اساساً نسخه پیشرفته رشته ای است. درست مانند لامپ های رشته ای ، جریان الکتریکی وارد پریز می شود و تا رشته تنگستن بالا می رود و رشته را تا لامپ گرم می کند. انواع لامپ هالوژن دارای رشته های تنگستن هستند که در یک کپسول کوارتز نگهداری می شوند و از گازهای ید و برم پر شده اند.

انواع لامپ هالوژن چگونه کار می کنند؟

ما یک لامپ را بر اساس فناوری مورد استفاده برای تولید نور مصنوعی طبقه بندی می کنیم. از آنجا که لامپ های هالوژن تنها نوع پیشرفته فن آوری رشته ای است، آنها را زیر مجموعه ای از خانواده لامپ های رشته ای می نامیم. طرز کار انواع لامپ هالوژن بسیار مشابه لامپ های رشته ای است. جریان الکتریکی از پریز جریان می یابد و با پایه لامپ تماس می گیرد و همانند لامپ های رشته ای ، جریان الکتریکی وارد پریز می شود و تا رشته تنگستن بالا می رود و رشته را گرم می کند.

تفاوت انواع لامپ هالوژن در این است که رشته در یک کپسول کوارتز پر از گاز هالوژن محصور شده است. این گاز بی اثر است و از ید و برم تشکیل شده است. جریان الکتریکی "چرخه هالوژن" را شروع می کند ، جایی که ذرات سوخته از رشته تنگستن توسط هالوژن داخل کپسول کوارتز دوباره به رشته منتقل می شوند، اجازه می دهد تا این ذرات "دوباره استفاده شوند". استفاده مجدد از ذرات باعث درخشندگی بالاتر و ماندگاری بیشتر لامپ ها نسبت به لامپ های رشته ای می شود. بنابراین هالوژن ها می توانند تا 2500 ساعت دوام داشته باشند در حالی که عمر رشته های لامپهای رشته ای 800-1200 ساعت است. لامپ های هالوژن همچنین می توانند در دمای بالاتر از لامپ های رشته ای کار کنند. به همین دلیل است که شما غالباً لامپ های کوچک کوارتز هالوژن با توان 250-300 وات را مشاهده می کنید.

انواع لامپ هالوژن

کپسول کوارتز هالوژن 

یک کپسول کوارتز از خالص ترین شکل شیشه ساخته شده است. در حالی که بیشتر شیشه های سنتی حاوی مواد رقیق کننده دیگری هستند ، کوارتز خالص است و اجازه می دهد لامپ با مقاومت بیشتری کار کند. احتیاط با کپسول کوارتز این است که روغنهای انگشتان ما آن را خراب کنند. بنابراین اگر به طور مداوم یک کپسول کوارتز یا یک لامپ هالوژن را لمس کنید، انگشتان شما روی طول عمر محصول تأثیر می گذارد.

از لامپ های هالوژن کجا استفاده می کنید؟

با توجه به همه زمزمه ها در مورد LED ، بسیاری از متخصصان و طراحان روشنایی لامپ های هالوژن را برای اهداف مسکونی یا تزئینی توصیه می کنند. از جمله کاربردهای خاص انواع لامپ هالوژن می توان به موارد زیر اشاره کرد

موارد جواهرات

بسیاری از فروشگاه های طلا و جواهر از منعکس کننده آینه هالوژن برای برجسته سازی جواهرات طلا استفاده می کنند. نحوه بازتاب نور از بازتابنده آینه و جواهرات به آن حالتی براق، غنی و زیبا می بخشد.

برنامه های تخصصی

همچنین هالوژن هایی را می بینید که برای گرم کردن غذا یا پروژکتورهای قابل حمل استفاده می شوند. به دلیل کوچک بودن کوارتز لامپ های هالوژن می توانند در این کاربردها بسیار مفید باشند.

جوانب مثبت و منفی هالوژن

در اینجا چند نکته مثبت و منفی برای روشنایی هالوژن وجود دارد. از جمله مزایای آن

کیفیت نور

همانطور که لامپ های رشته ای استاندارد طلایی کیفیت نور را دارا هستند (در مقایسه با سایر منابع نور مصنوعی) ، هالوژن ها نیز همان استاندارد را دارند، زیرا هنوز بخشی از خانواده لامپ های رشته ای هستند.

اندازه کوچک

از آنجا که کوارتز بسیار کوچک است، می توانید در بسیاری از پروژه های نورپردازی و ... از لامپ هالوژن استفاده کنید

قابلیت کاهش نور

اگر صاحب یک رستوران هستید و دارای چند هالوژن برای روشنایی عمومی هستید به راحتی می توانید آن ها را دیمر کنید. هر کجا که می خواهید نور چراغ خود را کم کنید ، هالوژن ها یک گزینه عالی هستند.

هزینه کم

هالوژن با تولید مقیاس وسیع بسیاری از محصولات سنتی رشته ای ، به یک گزینه روشنایی ارزان قیمت تبدیل شد.

از معایب و جوانب منفی لامپ هالوژن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

استفاده ناکارآمد از انرژی

اگرچه هالوژن ها در مقایسه با نور مصنوعی در عصر حاضر کارآیی بیشتری نسبت به یک نوع لامپ رشته ای سنتی دارند، اما وقتی که به نسبت لومن به وات می رسد، هالوژن ها بسیار ناکارآمد هستند.

اجزای پنهان

از آنجا که تنگستن در یک لامپ هالوژن با کوارتز محصور شده است، احساس قدیمی و سنتی یک لامپ رشته ای از بین می رود.

محدودیت ها

اگر فضای شما مدرن و براق است ، ممکن است بخواهید آن را با دمای کلوین بالاتر که نور خنک و تمیز می دهد ، تأکید کنید. توانایی هالوژن ها در تأمین برخی از نیازهای کاربردی محدود است.

خرابی قطعات

هالوژن ها به روغن های موجود در پوست حساس هستند، که در نهایت می تواند به عمر محصول آسیب برساند.