برای مشاهده برنامه ها کلیک نمایید

بررسی لامپ هالوژن :

لامپ هالوژن از انواع جدید لامپ ها به شمار می رود و در واقع شکل تغییر یافته ای از لامپ های رشته ای می باشد. درون این لامپ ها رشته تنگستن با یک گاز بی اثر به همراه مقداری از عنصرهای گروه هالوژن مانند ید یا برم پر شده است . حباب بیرونی لامپ هالوژن از کوارتز ساخته شده تا بتواند دماهای بیشتری را تحمل کند.این لامپ ها با بالا بردن حرارت نور سفیدتری را ارائه می کنند.

لامپ هالوژن

نحوه عملکرد لامپ هالوژن به این صورت است که در قسمت های کم دماتر حباب،هالوژن با بخار تنگستن ترکیب می شود . این ترکیب باعث ایجاد واکنش شیمیایی می شود که طی آن تنگستن به رشته های سیم تبخیر می شود.شرط لازم برای برقرار شدن چرخه هالوژن و همچنین عملکرد بهینه لامپ این است که دمای دیواره لامپ باید به اندازه کافی بالا باشد. حباب لامپ هالوژن را با گازی با فشار بیشتر از فشار اتمسفر می توان پر کرد که این امر موجب کند شدن سرعت تبخیر رشته تنگستن می شود.درون لامپ هالوژن چرخه ای فعال می باشد که موجب ته نشین شدن مجدد تنگستن بخار شده بر روی رشته می شود که همین امر تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر لامپ هالوژن و همچنین کاهش تیرگی سطح حباب دارد. سیاهی حباب لامپ هم از زیبایی لامپ می کاهد و هم به مرور زمان باعث کاهش شار نوری خروجی لامپ می شود. در لامپ های معمولی این بخار پس از مدتی بر لایه داخلی حباب مانده و باعث تیره شدن آن می شود.

اولین لامپ هالوژن در سال 1959 توسط شرکت جنرال الکتریک وارد بازار شد.این لامپ ها در آن زمان برای روشنایی استادیوها،پروژکتورها و به عنوان لامپ های خودرو استفاده می شد.امروزه تکنولوژی خاص این لامپ ها و تغییر شکل حباب آن ها باعث استفاده از لامپ هالوژن در کاربردهای خاص و متنوعی شده است. 

انواع لامپ هالوژن

در یک تقسیم بندی کلی انواع لامپ هالوژن را به دو دسته لامپ های تغذیه با ولتاژ اصلی و لامپ های تغذیه با ولتاژ پایین تقسیم می کنند.لامپ های با ولتاژ اصلی بدون نیاز به مدارات جانبی و به صورت مستقیم وصل می شوند.لامپ های ولتاژ پایین باید به ولتاژ 6،12،24 ولت وصل شوند و برای راه اندازی آن ها به وسیله ای برای کاهش ولتاژ شبکه نیاز است.

انواع لامپ هالوژن را از نظر حباب می توان اینگونه تقسیم بندی کرد :

 1. لوله ای (کپسولی)
 2. لوله ای (دوسر)
 3. بازتابنده سهموی با پوشش آلومینیوم
 4. بازتابنده چند سطحی

انواع لامپ هالوژن

 

یکی از مشکلات اصلی لامپ هالوژن حرارت بالای لامپ است که می تواند منجر به آتش سوزی و یا تاثیرات مخرب بر روی اشیایی که در نزدیکی این لامپ قرار دارند شود.بازتابنده های چند سطحی MR (تصویر شماره 4)به گونه ای تولید شده اند که تشعشعات مادون قرمز را که عامل اصلی انتقال حرارت می باشد از خود عبور می دهند و تنها بخشی از آن را به جلو هدایت می کنند.این لامپ ها منعکس کننده ای به نام دی الکتریک دارند که بیشتر مقدار نور مرئی حاصله را به سمت جلو منعکس کرده و باعث می شود نور مادون قرمز از رفلکتور عبور کند و به پشت لامپ منتقل شود.این امر باعث می شود حرارت کمتری به جسمی که روبروی لامپ قرار دارد،وارد شود.

 

قیمت لامپ هالوژن

لامپ هالوژن در توان و اشکال مختلف و هم چنین برندهای متفاوتی تولید می شوند و بر این اساس قیمت لامپ هالوژن نیز یک بازه را شامل می شود . لامپ هالوژنی 12 ولت 50 وات تولید شرکت لامپ نور از ارزانترین لامپ ها در این دسته و لامپ مدادی 1000 وات اسرام آلمان جزء گرانترین لامپ های هالوژن محسوب می شود.

مزایای لامپ هالوژن

اندازه کوچک،طول عمر بالا و در عین حال مصرف انرژی پایین این لامپ ها که از مزایای لامپ هالوژن به شمار می رود،باعث استفاده از آن ها در تامین روشنایی و تزئین فضاهایی همچون سالن ها،اداره جات،منازل،سالن های کنفرانس و... شده است..از لامپ هالوژن در نورپردازی های دکوراتیو اعم از سقف بالای تلویزیون،راهرو منزل،سقف های کاذب،نورپردازی کابینت به صورت گسترده استفاده می شود.لامپ های هالوژن برای محل های که مدت زمان روشن بودن آن ها کوتاه و تعداد دفعات قطع و وصل آن ها زیاد است،مناسبتر می باشند.از دیگر مزایای لامپ هالوژن میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. ایجاد نور گرم
 2. نمود رنگی مناسب
 3. قیمت مناسب
 4. استفاده آسان
 5. عدم نیاز به مدارات جانبی
 6. روشن شدن بدون تاخیر زمانی
 7. امکان استفاده در حالت AC و DC
 8. تنوع در شکل ظاهری،اندازه و عملکرد
 9. قابلیت کم و زیاد کردن نور توسط دیمر

 

منبع : ویکی پدیا - لامپ هالوژن