ترانس یا همان بالاست ، نوعی مبدل برق و زیرمجموعه تجهیزات برقی بشمار می آید ، در صنعت روشنایی از این محصول برای تغییر ولتاژ مورد نیاز منابع روشنایی خاصی استفاده می شود که میزان جریان ورودی آنها با ولتاژ برق شهری تفاوت دارد و به واسطه آن و با کمک استارتر ولتاژ برق شهری به میزان جریان مورد نیاز لامپ تبدیل می شود. بسیاری از منابع روشنایی مانند لامپ فلورسنت ، لامپ بخار سدیم ، لامپ متال هالید ، لامپ بخار جیوه ، لامپ هالوژن و حتی لامپ ال ای دی ، برای تامین جریان مورد نیاز ،به ترانس یا همان بالاست نیاز دارند. همچنین برای تامین ولتاژ ورودی برخی از منابع روشنایی بالاست استفاده می شود و برخی دیگر بعلاوه آن، به استارتر هم نیاز دارند. برای مثال جریان مورد نیاز لامپ های گازی مانند فلورسنت مهتابی و لامپ بخار سدیم و متال هالید بوسیله بالاست و استارتر در کنار هم و جریان ورودی منبع روشنایی دیگری مانند لامپ ال ای دی تنها بوسیله بالاست تامین می شود.

ترانس

ترانس (بالاست)

همانطور که گفته شد، ترانس یا همان بالاست یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز بسیاری از لامپ های فلورسنت ، گازی و برخی لامپ های ال ای دی است. ترانس یا همان بالاست به لامپ اجازه می دهد جریان را با توجه و متناسب با نوع جریان ورودی و مورد نیاز لامپ دریافت کند. باید توجه داشته باشید که بدون استفاده از ترانس ، منابع روشنایی گازی یا فلوسنت روشن نمی شوند و یا در مدت زمان اندکی لامپ می سوزد. یکی از نشانه های وجود ترانس یا بالاست در چراغ های روشنایی وجود صدای وزوز در داخل چراغ است که این نشان دهنده این است که منبع روشنایی و لامپ شما بوسیله ترانس در حال کار کردن است.

قیمت ترانس یا بالاست

ترانس یا همان بالاست نوعی مقاومت الکتریکی است، که دقیقاً با مداری که برق و جریان ورودی یک لامپ را تامین می کند در یک راستا قرار میگیرد. نقش اصلی یک ترانس یا بالاست روشنایی ، کمک به تنظیم و کنترل جریان برق مورد نیاز یک لامپ است. در انواع چراغ های روشنایی گازی، یک عنصر مهم وجود دارد، برای اینکه جریان برق چه در مرحله روشن شدن و چه در مرحله استفاده طولانی مدت به درستی کنترل شود، که این عنصر همان ترانس یا بالاست است، قیمت ترانس و انواع آن را در سایت نوراکومارت می توانید مشاهده کنید. . انواع خاصی از ترانس ها برای مصارف خاص وجود دارد ، برای مثال هنگامی که در نظر دارید منابع روشنایی گازی و فلورسنت را بوسیله دیمر تنظیم و کنترل کنید، این ترانس خاص می تواند تنظیم کننده میزان نور خروجی باشد و به چراغ های فلورسنت و گازی اجازه دیم شدن را می دهد، که قیمت ترانس های خاص با بالاست های معمولی کاملاً متفاوت است. چون این منابع نوری به خودی خود قابلیت دیم و تنظیم میزان روشنایی را نخواهند داشت.

عملکرد ترانس یا بالاست

در بررسی چگونگی عملکرد یک ترانس روشنایی به عنوان بخشی از یک اتصال روشنایی باید بدانید که بالاست یک عنصر با دو عملکرد است.هنگامی که می خواهیم قوس الکتریکی ایجاد کنیم بالاست باعث افزایش جریان می شود و سپس پس از روشن شدن  جریان اولیه را به میزان مورد نیاز کاهش می دهد. به تعبیری بالاست عملکردی مشابه موتور ماشین دارد.  در واقع کار بالاست اطمینان از تامین ولتاژ کافی هنگام روشن کردن لامپ برای اینکه ولتاژ اولیه لامپ تامین شود. در واقع بالاست برای تعمین تقویت اولیه جهت روشن شدن است. جریان کافی قادر به پرش از آن و تکمیل قوس بین دو الکترود در لامپ است و باعث ایجاد نور می شود. بدون استفاده از بالاست به عنوان بخشی از مدار نتیجه این خواهد بود که یا لامپ می سوزد یا به سرعت خورد می شود در بهترین حالت طول عمرش به شدت کاهش می یابد. بالاست ها برای لامپ های فلورسنت، گازی و برخی از لامپ های ال ای دی استفاده می شوند. انواع مختلف بالاست های القایی و الکترونیکی برای لامپ های مختلف ممکن گیج کننده باشد، بخصوص در محیط هایی که اتصالات و تجهیزات زیادی دارد که باید نگه داری شوند. بالاست های روشنایی الکتریکی اگر به درستی نصب شوند به خوبی دوام می آورند و جریان را تنظیم شده خوبی را در نوع صحیح لامپ و بدون سوسو زدن و وزوز آزاردهنده با بالاست های قدیمی مغناطیسی یا سوء عملکرد دارند. مدل های مختلف بالاست های روشنایی برای انتخاب وجود دارد.

قیمت بالاست یا ترانس

ترانس یا درایور ال ای دی

 اگر قصد تعویض لامپهای فلورسنت یا  گازی فعلی خود با لامپ ال ای دی را دارید، باید بدانید لامپ ال ای دی به جای ترانس از مدار مشابه اما متمایزی به نام درایور استفاده می کنند. به دلیل جریان کم برق، چراغ های ال ای دی به خودی خود به بالاست نیاز ندارند. دراین بین ال ای دی هایی هم وجود دارند که با بالاست سازگار هستند و جایگزین لامپ های فلورسنت قدیمی می شوند. گرچه لامپ ال ای دی سازگار با انواع ترانس معمولاً کمی ارزان تر هستند، اما نصب آنها و سیم کشی مورد نیاز آنها می تواند خطرات ایمنی قابل توجهی را ایجاد کند.

 خرید ترانس لامپ گازی

نصب ترانس لامپ گازی تقریباً مانند نصب ترانس لامپ فلورسنت است، با چند تفاوت که آنها را به یک مدار پیچیده تر تبدیل می کند. اکثر لامپهای گازی برای روشن و خاموش شدن نیاز به مدت زمانی برای گرم شدن دارند، بنابراین ترانس آنها به گونه ای طراحی و سیم کشی شده است که امکان گرم شدن و خنک سازی سریع گاز را بدون آسیب به لامپ و یا حتی خطر انفجار فراهم می کند. شما برای خرید ترانس و اقلام دیگر مورد نیاز لامپ های گازی می توانید از سایت نوراکومارت اقدام کنید. علاوه بر این، جریانی که به لامپ گازی می رسد باید بسیار دقیق تنظیم شود، چون مقدار کم یا زیاد جریان برق برای طول عمر لامپ در طولانی مدت مضر است.

ترانس یا بالاست الکترونیکی

ترانس های الکترونیکی از سیم پیچی القایی برای کنترل جریان برق استفاده می کنند. آنها مزایای مختلفی نسبت به ترانس مغناطیسی دارند و معمولاً ارزان تر هستند. ترانس الکترونیکی با فرکانس بسیار بالاتری نسبت به ترانس مغناطیسی کار می کند ، به این معنی که لرزش یا همان صدای وزوز ترانس های مغناطیسی را ندارد. این ترانس ها جریان را با فرکانس بسیار کمتری نسبت به معادل الکتریکی کنترل می کنند. همچنین ترانس مغناطیسی معمولاً از تجهیزات قدیمی لامپ فلورسنت مهتابی است. لامپ مهتابی فلورسنت معمولاً به ترانس الکتریکی نیاز دارد. و این به دلیل مدل پیچیده ترسیستم تنظیم جریان داخلی فلورسنت است. بالاست های الکترونیکی در تنظیم بسیار بهتر از ترانس القایی یا همان مغناطیسی عمل می کنند.

قیمت ترانس

استارتر

استارترها از جمله تجهیزات برقی هستند که برای روشنایی لامپ های گازی ، لامپ های فلورسنت به کار می روند. اما نحوه عملکرد استارتر بسیار پیچیده است. برای روشنایی این لامپ های خاص وجود این قطعات کوچک ضروری است. استارتر مهتابی یا لامپ های فلورسنت از جمله تجهیزات برقی هستند که با هدف کمک به شروع روشنایی لامپ های مهتابی یا برخی لامپ های گازی  به کار می روند. بیشتر لامپ‌های گازی و به خصوص لامپ بخار جیوه ، بخار سدیم و لامپ متال هالید ، برای راه اندازی خود در ابتدا نیاز به یک ولتاژ بسیار زیاد دارند. در مباحت مهندسی روشنایی و نور پردازی به این ولتاژ بالا، ولتاژ ضربه ای یا پالس می‌گویند. با وجود پالس که طول موج نوسانی بیشتر از ولتاژ کاری لامپ گازی دارد،  لامپ های گازی استارت خورده و شروع به کار ‌می‌کنند. برای فراهم شدن ولتاژ اولیه از قطعه ای به نام استارتر یا همان ایگناتور استفاده ‌می‌کنیم. استارتر یا ایگناتور مقدار زیادی ولتاژ را به صورت لحظه ای ، برای فراهم کردن جریان مورد نیاز روشنایی لامپ گازی ، تولید می کند. استارتر مسئولیت و وظیفه ای مشابه استارت لامپ‌ مهتابی دارد و نقش مشابهی را در روشنایی لامپ های گازی ایفا می کند.

استارتر

نحوه کار استارتر

هنگامی که برای اولین بار جریان برق به لامپ فلورسنت وارد می شود، منجر به گرم شدن دو الکترود و در نتیجه روشن شدن لامپ می شود. در واقع در طی این روند یکی از الکترودهای استارتر به سمت جلو رفته و با الکترود دیگر برخورد پیدا میکند. جریانی که در لوله فلورسنت جریان دارد ، باعث گرم شدن رشته ها در انتهای لوله فلورسنت شده و با فرایندی بنام انتشار ترمونیک، الکترون های موجود در گاز داخل لوله فلورسنت را فعال می کند. در درون استارتر الکترودها به هم وصل شده و ولتاژ نگهدارنده آن ها شروع به خنک شدن کرده و الکترودها را از یکدیگر دور می کنند. سپس کلید روشنایی در طول یک یا دو ثانیه باز می شود، جریان از طریق رشته ها در لوله فلورسنت و ترانس قطع می شود و با مدار دیگر که سری شده، ولتاژ کامل را به رشته های لوله فلورسنت اعمال می کند. این عمل یک ضربه القایی ایجاد می کند که ولتاژ مورد نیاز برای استارت لامپ مهتابی است. علت چشمک زدن مهتابی و استارتر چیست ؟

قیمت استارتر

قیمت استارتر مهتابی فلورسنت

زمانیکه لامپ فلورسنت مهتابی چشمک می زند، و زمانیکه لامپ مهتابی روشن نمی شود. و حتی زمانی که روشنایی لامپ مهتابی تنها در یک سمت لامپ است باید به فکر تعویض استارتر آن باشید. لامپ های فلورسنت در میان سیستم های روشنایی که در سراسر دنیا استفاده می شود جزء پرطرفدارترین ها هستند ، شما قیمت استارتر مهتابی و قیمت استارتر لامپ های گازی را می توانید در سایت نوراکومارت مشاهده کنید . لامپ فلورسنت با بخار جیوه پر شده. این لامپ ها از شارژ الکتریکی برای برانگیخته کردن اتم های جیوه با هدف تولید اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند. نحوه کار استارتر به این گونه است که در مدار روشنایی مهتابی استفاده می شود تا یک جریان اولیه ای را برای فیلامنت های مهتابی فراهم می کند. برای اینکه دقیقا بدانیم نحوه کار استارتر چگونه است و این نجهیزات برقی چگونه در مدار لامپ استفاده می شود.

نحوه عملکرد و خرید استارتر

هنگامی که کلید برق فشرده و جریان برق فعال می شود، در ابتدا نمی تواند از لامپ فلورسنت مهتابی عبور کند، زیرا گاز درون آن یونیزه نمی شود و در نتیجه مدار مهتابی به عنوان یک مدار باز عمل می کند. هنگامی که گاز یونیزه می شود، یک مسیر را برای عبور جریان باز کرده و آن را هدایت می کند. برای اینکه گاز یونیزه شود، به  یک جریان اولیه نیاز داریم. این جریان اولیه باید از فیلامنت لامپ مهتابی عبور کند، این دقیقاً همان کاری است که استارتر لامپ فلورسنت انجام می دهد. شما می توانید خرید استارتر و تجهیزات مورد نیاز چراغ های گازی را از سایت نوراکومارت انجام دهید. یک استارتر در ابتدا مسیری را برای کامل کردن مدار فراهم می کند. هنگامی که لامپ شروع به کار می کند، جریان درون گاز یونیزه شده و در لوله مهتابی جریان می یابد.