بررسی لامپ متال هالید :

از انواع لامپ های تخلیه در گاز میتوان از لامپ متال هالید نام برد که اشتباها در بازار به عنوان لامپ های هلیم و خیاری نیز شناخته شده است.لامپ متال هالید از دهه 1960 میلادی وارد بازار شده و از پر نورترین انواع لامپ های گازی محسوب می شود.لامپ متال هالید با توان کمتر در محیط های داخلی و لامپ متال هالید با توان بالاتر در محیط های کارگاهی بزرگ اعم از روشنایی میدان های ورزشی ، روشنایی کارخانه ها،فروشگاه ها،فرودگاه ها،نورپردازی نمای ساختمان های بزرگ و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ متال هالید

مدار لامپ متال هالید

مدار لامپ متال هالید از دو حباب درونی و بیرونی تشکیل شده است.حباب داخلی شامل جیوه و مقدار کمی نمک های هالوژنی است. نحوه تولید نور در این لامپ ها به این صورت می باشد که نمک های هالوژنی موجود در حباب داخلی پس از راه اندازی کامل لامپ طی یک فرآیند 5تا7 دقیقه ای تبخیر شده و به ید و فلزهای تشکیل دهنده خودشان تجزیه می شوند.بخاری که در این پروسه ایجاد می شود باعث تولید نور می شود.طی فرآیند تبخیر متال هالید در حباب درونی اشعه فرابنفش تولید می شود که حباب بیرونی متشکله در ساختمان لامپ متال هالید مانع از تابش این اشعه مضر می شود. لامپ متال هالید نوری درخشنده در محیط ساطع می کند. این نور پس از گذشت زمان 5 دقیقه که تبخیر متال هالید صورت گرفت کاملا سفید به نظر می رسد .لامپ متال هالید نور سفید را در طیف گسترده ای از رنگ ها و دماهای رنگی مختلف منتشر می کند. دمای محیط مورد استفاده این لامپ ها بر عملکرد لامپ تاثیری ندارد،از این جهت از این لامپ ها هم در مکان های مسقف و هم محیط های بیرونی می توان استفاده کرد.

مدار لامپ متال هالید

حباب داخلی لامپ متال هالید از کوارتز و یا سرامیک ساخته می شود.در صورتی که جنس حباب از کوارتز باشد،کوارتز با سدیم که از فلزات موجود در داخل حباب می باشد واکنش نشان می دهد و این امر باعث خرابی و خوردگی حباب داخلی می شود و به تبع آن امکان نشت گاز به بیرون وجود دارد،طول عمر لامپ کاهش می یابد،باعث تغییر رنگ لامپ شده و نور لامپ به آبی یا سبز متمایل می شود.در عین حال لامپ های با حباب سرامیکی در برابر واکنش و حرارت نسبت به کوارتز مقاوم تر هستند و نمود رنگ خوب و شار نوری بالایی دارند و از آن ها در مکان هایی که نمایش واقعی رنگ اهمیت بالایی دارد استفاده می شود همچون گالری ها و موزه ها.

در لامپ متال هالید 1000 وات به بالا نکته حائز اهمیت این است که لامپ حداقل 3 ساعت روشن باشد و حداقل 30 دقیقه قبل از راه اندازی مجدد خاموش باشد.زمان راه اندازی لامپ متال هالید نسبت به لامپ بخار جیوه کمتر است.بالاست لامپ های متال هالید نیز با بالاست لامپ بخار جیوه تفاوت دارد و در هنگام راه اندازی به ولتاژ بیشتری نیاز است.

نکات ایمنی لامپ متال هالید :

لامپ متال هالید علی الخصوص در توان های بالاتر باعث ایجاد چشم زدگی می شود،لذا ارتفاع مناسب و مجاز جهت نصب این لامپ ها باید رعایت شود.

  1. ارتفاع مجاز برای توان 70 وات برابر است با 2/5 متر
  2. ارتفاع مجاز برای توان 150-125 وات برابر است با 3/5 متر
  3. ارتفاع مجاز برای توان 400 وات برابر است با 8 متر
  4. ارتفاع مجاز برای توان 1000 وات برابر است با 10 وات
  5. ارتفاع مجاز برای توان 1500 وات برابر است با 12 وات
  6. ارتفاع مجاز برای توان 2000 وات برابر است با 15 وات

به علت بالا بودن فشار گاز درون لامپ در صورتی که حباب لامپ شکسته شود،ترکیده و خرده های لامپ به بیرون پرتاب می شود،لذا بهتر است لامپ را در محفظه بسته نگهداری کرد.در صورتی که حباب بیرونی لامپ شکسته شود،لامپ همچنان روشن خواهد ماند اما چون شیشه ای برای جذب اشعه فرابنفش وجود ندارد استفاده از آن در این حالت خطرناک بوده و می تواند باعث بروز آسیب های جدی به چشم و پوست شود. 

خرید لامپ متال هالید

برای خرید لامپ متال هالید می توانید پس از مشاهده انواع لامپ متال هالید با توان های متفاوت و همچنین مشخصات فنی هر یک از آن ها از طریق همین سایت افدام به خرید نمایید.

میانگین عمر مفید لامپ متال هالید حدود 15000 ساعت می باشد و تقریبا ده برابر بیشتر از لامپ های رشته ای عمر می کنند. لامپ متال هالید انرژی کمتری نیز مصرف می کند. لامپ متال هالید از 20وات تا 2000وات در حال تولید می باشد.از این رو مصرف کننده می تواند در هنگام خرید لامپ متال هالید با اطمینان بیشتری اقدام به خرید نماید.

 

منبع : ویکی پدیا - لامپ متال هالید