آشنایی با لامپ رشد گیاه :

لامپ رشد گیاه، لامپ گلخانه و به طور کلی سایر تجهیزات نور مصنوعی برای گیاهان یکی از جدیدترین ترندهای در میان لامپ‌های تخصصی بازار روشنایی در ایران و سایر نقاط جهان به شمار می‌رود. اگر شما هم از علاقه مندان کشاورزی و باغبانی باشید شاید این روزها بارها نام لامپ رشد گیاه را از زبان دوستان خود شنیده‌اید و برای شما این سوال ایجاد شده باشد که لامپ رشد گیاه به چه صورت و برای چه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لامپ رشد گیاه

خرید لامپ رشد گیاه :

برای خرید لامپ رشد گیاه باید از نوع گیاه و فعز پرورش آن اطمینان حاصل کنید. خرید لامپ رشد گیاه در زمان برگدهی و رشد و در زمان گلدهی متفاوت است. خرید لامپ رشد گیاه برای دوره برگدهی از نوع لامپ متال هالید و نور سفید رنگ است. خرید لامپ رشد گیاه برای دوره گلدهی از نوع لامپ بخار سدیم و نور آفتابی است. خرید لامپ رشد گیاه با توجه به قیمت بالای این لامپ ها باید با بررسی دقیق صورت بگیرد. در هنگام خرید لامپ رشد گیاه به گارانتی این محصولات دقت کنید

خرید لامپ رشد گیاه

 

انواع لامپ رشد گیاه :

انواع نور مصنوعی برای گیاهان با هدف استفاده به عنوان نور تکمیلی در رشد و پرورش گیاه و یا رشد گیاهان در فضای بسته و بدون نور تولید شده است. از گذشته دور انواع مختلفی از لامپ رشد گیاه به صورت آزمایشگاهی و به ویژه برای کشت بافت مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما امروزه با توسعه تکنولوژی ال ای دی استفاده این لامپ‌ها در همه زمینه‌های صنعتی رونق بیشتری از زمینه تحقیقاتی و دانشگاهی دارد. شرکت‌های بزرگ با بهرگیری از نور مصنوعی برای گیاهان و انواع لامپ گلخانه توانسته اند به توفیقات متعددی مانند زودرس کردن گیاهان تجاری مانند گوجه فرنگی دست پیدا کنند. همینطور با استفاده از انواع لامپ رشد گیاه امکان گسترش کشاورزی شهری و تهیه غذای تازه در شهرها فراهم شده است.

لامپ رشد گیاه در انواع مختلف در بازار موجود است و شما می‌توانید با توجه به نوع مصرف خود نمونه بهینه را انتخاب کنید. هر کدام از این نمونه از لامپ رشد گیاه ‌ها دارای ویژگی‌های مثبت و ویژگی‌های منفی مختص به خودشان هستند. شما با استفاده از نمونه لامپ رشد گیاه گازی می‌توانید فضای بیشتری را برای رشد گیاه خود پوشش دهید. در مقابل نمونه‌هایی که به صورت مهتابی به بازار عرضه می‌شوند دارای مصرف انرژی مناسب‌تری هستند.

لامپ پرورش گیاه 600 وات سدیم نور و لامپ گلخانه ای 600 وات سدیم ناروا و 400 وات و همچنین لامپ 18 وات فلورا اسرام از جمله لامپ پرورش گیاه و نمونه های لامپ گلخانه موجود در نوراکو می باشد که پس از مشاهده اطلاعات فنی هر کدام می توانید با آسودگی خاطر اقدام به انتخاب و خرید لامپ گلخانه متناسب با نیاز گیاه خود نمایید.

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ‌های معمولی :

یکی از اولین پرسش‌هایی که در ذهن افراد در مورد لامپ گلخانه  پیش می‌آید این است که تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ های معمولی در بازار چیست. این مساله زمانی حائز اهمیت بیشتر می‌شود که فردی که قصد خرید لامپ رشد گیاه را دارد متوجه می‌شود قیمت لامپ رشد گیاه در برابر نمونه‌های معمولی مشابه گاهی تا چند برابر نیز می‌رسد. حقیقت این است که بخش عمده‌ای از تفاوت قیمت میان لامپ‌های معمولی و لامپ رشد گیاه مربوط به خاص بودن و تازگی این نمونه از نور مصنوعی برای گیاهان در بازار است. اما این بدان معنا نیست که هر لامپی می‌تواند جایگزین لامپ رشد گیاه شود. گیاه با توجه به نوع پیگمنت یا رنگدانه‌های موجود در برگ آن نور را در طول موج خاصی جذب می‌کند. شما با استفاده از لامپ رشد گیاه نور را دقیقا در طول موجی که گیاه به آن نیاز دارد در اختیار گیاه قرار خواهید داد.

تفاوت لامپ رشد گیاه با لامپ‌های معمولی

 

همان طور که در نمودار مشاهده می‌کنید نور مورد استفاده در گیاهان در طول موج 440 نانومتر رنگ آبی که به رنگ رویال بلو (Royal blue) معروف است و نور قرمز با طول موج 660 نانومتر که به رنگ قرمز دیپ رد (Deep red) معروف است توسط گیاه جذب می‌شود. هر یک از این طول موج‌ها مکانیزم خاصی را در گیاه فعال می‌کنند و با کنترل آن‌ها توسط لامپ رشد گیاه می‌توان بر روی شکل مورفولوژی گیاه و خواص مربوطه به آن تاثیر گذارد. به طور مثال نور قرمز سبب رشد طولی گیاه می‌شود و این موضوع در کاکتوس‌ها مطلوب نیست. با استفاده از لامپ رشد گیاه مناسب که در آن نسبت بهینه نورآبی و قرمز مورد استفاده قرار گرفته است، پرورش دهندگان کاکتوس می‌توانند از رشد علفی کاکتوس‌های کروی جلوگیری کرده و آنها را همیشه به شکل کروی و نه بیضوی پرورش دهند.

شاید الان متوجه شده باشید که چرا انواع لامپ رشد گیاه به رنگ بنفش در بازار وجود دارند. برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که با توجه به رنگ بنفش نور لامپ رشد گیاه این لامپ‌ها همان لامپ فرابنفش هستند. این اعتقاد به کلی اشتباه است و لامپ رشد گیاه و نور مصنوعی برای گیاهان نباید هیچ طیف فرابنفشی در خود داشته باشد چرا که موجب لطمه جدی به گیاه می‌شود. از طرفی گروهی نیز وجود دارند که به دلیل همین اشتباه از خرید لامپ رشد گیاه واهمه داشته و آن را برای سلامت خود مضر می‌دانند، در صورتی که نور استفاده شده در لامپ رشد گیاه هیچ تفاوتی با انواع دیگر لامپ روشنایی در منزل از نظر تاثیر گذاری بر روی سلامتی ندارد.

سوال دیگری که ممکن است مطرح شود این است که آیا به جای استفاده از لامپ رشد گیاه می‌توان از لامپ‌های مختلف سفید، آبی و قرمز معمولی برای رشد گیاه استفاده کرد. پاسخ به این سوال را می‌توان باز هم با رجوع به نمودار بالا بررسی کرد. چراغ‌های ال ای دی دکوراتیو که به صورت معمول در بازار به فروش می‌رسند با توجه به منحنی دید انسانی بهینه شده‌اند و در حدود 20 تا 30 نانومتر با میزان بهینه طول موج جذب شده توسط گیاه اختلاف طول موج دارند. همان طور که در نمودار مشاهده می‌کنید در چنین طول موج‌هایی میزان جذب انرژی توسط گیاه به حداقل رسیده و ممکن است حتی رشد گیاه شما با اختلال روبرو شود.

لامپ رشد گیاه مناسب چه مشخصه‌هایی دارد؟

لامپ رشد گیاه و مناسب بودن آن از دو منظر می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد. یکی ویژگی‌های فنی لامپ رشد گیاه و دیگری نوع نیاز گیاه به نور.

از بعد فنی بحث آشنا بودن با مشخصه‌های لامپ گلخانه قرار دارد. شما باید بدانید که پروفایل نوری لامپ رشد گیاه، و شدت نور آن چه مقدار است. پروفایل نوری که به معنای میزان و نوع ترکیب طول موج‌های ساطع شده از لامپ است توسط شرکت تولید کننده لامپ گلخانه و در دیتاشیت مربوط به لامپ گلخانه تولید شده ارائه می‌شود. با توجه نیاز به دستگاه‌های بسیار پیشرفته برای اندازه گیری دقیق طول موج شما تنها با خرید از برندها و مدل‌های معتبر لامپ گلخانه مانند ناروا و اسرام می‌توانید در مورد اطلاعات ارائه شده درباره طول موج توسط آنها اطمینان داشته باشید.

بعد فنی دیگر مربوط به لامپ گلخانه بحث شدت نور است. در صنعت روشنایی واحدهایی مانند لوکس، لومن، کندل و فوت کندل و موارد متعدد دیگر برای سنجش روشنایی یک منبع نوری به کار برده می‌شود و هر کدام از این واحدها با یکدیگر تفاوت‌های ظریفی دارند. رایج بودن استفاده از این واحد‌های نوری در صنعت روشنایی باعث شده است تا گروهی اینطور بیاندیشند که درباره لامپ رشد گیاه نیز می‌توان از همان واحد‌ها یکسان استفاده کرد که این مساله صحیح نیست. تنها واحدی که برای سنجش روشنایی نور لامپ گلخانه مورد تایید است PPFD یا شدت شار فوتونی لامپ در سطح گیاه است. میان مقدار عددی این واحد و سایر واحدهای رایج سنجش نور به سختی می‌توان رابطه ریاضی برقرار کرد و باز هم بهترین راه آگاهی از آن سنجش یا اعتماد به اعداد اعلامی ‌از سوی شرکت تولید کننده لامپ گلخانه است.

دوباره در این جا نیز شاهد آن هستیم که در خرید لامپ رشد گیاه توجه به برند و اعتبار شرکت تولید کننده از اهمیت بالایی برخوردار است. در نهایت شما باید نیاز نوری گیاهان خود را نیز در نظر بگیرید و بر مبنای نیاز نوری آن‌ها اقدام به تامین لامپ رشد گیاه به عنوان نور مصنوعی برای گیاهان خود نمایید. عواملی مانند فصل، روز کوتاه یا روز بلند بودن گیاه، نوع تغذیه گیاه می‌توانند در نوع نیاز نوری آن موثر باشند. این اطلاعات معمولا به صورت آماده در اینترنت موجود است و با یک جستجوی ساده می‌توانید نیاز نوری گیاه خود و متعاقبا لامپ رشد گیاه مورد نیاز برای آن را پیدا کنید.