آشنایی با لامپ مادون قرمز :

لامپ مادون قرمز یک منبع تولید موج مادون قرمز با طول موج هفتصد نانومتر تا یک میلی متر و از دسته لامپ های تخصصی است. گرمای ناشی اجسام گرم مانند بدن انسان یا جسم‌های داغ شده نیز درهمین رنج طول موج قرار می‌گیرد و طول موجی در حدود یک میکرومتر دارد. به زبان ساده لامپ مادون قرمز همان لامپ معمولی است با این تفاوت که به جای طول موج مرئی و رنگی، طول موج نامرئیِ فروسرخ تولید می‌کند. در واقع ما تنها یک نوع از تابش الکترو مغناطیسی داریم و با تغییر طول موج مربوط به آن ویژگی‌هایش تغییر می‌کند. با استفاده از این اصل مهم علمی ‌لامپ‌های مادون قرمز که ساطع کننده بخشی از طیف گسترده الکترومغناطیسی است، ساخته می‌شود. انواع لامپ‌ مادون قرمز از انرژی بسیار کمی برای راه اندازی استفاده می‌کنند و از نظر اقتصادی به صرفه هستند. 

لامپ مادون قرمز

انواع لامپ مادون قرمز :

از دوران گذشته تا کنون به دلیل خاصیت‌های مختلفی که گرما برای انسان داشته است به روش‌های مختلفی سعی می‌شد تا منابع تولید کننده طیف مادون قرمز ساخته شود . با صنعتی‌تر شدن جوامع این چشمه‌های طیف مادون قرمز نیز شکل صنعتی به خود گرفتند و انواع مصنوعی آن‌ها ساخته شد. شاید اولین نوع از لامپ‌های مادون قرمز را که هنوز هم در برخی از انبارها، کارخانه‌ها و به طور کلی سوله‌های بزرگ استفاده می‌شود، لامپ‌های گازی باشد. آنها از نظر دما بسیار گرم هستند و باید حداقل سه متر از افراد و محل کارکردن و یا زندگی آن‌ها دورتر قرار بگیرند. امروزه لامپ‌های مادون قرمز برقی جایگزین سیستم‌های قدیمی‌شده‌اند و مصرف کنندگان امکان انتخاب گسترده تری دارند. قابلیت دیگر این لامپ‌ها سرعت آن‌هاست و می‌توانند در مدت زمان کوتاه و قابل توجهی گرما را در اختیار شما قرار دهند. این طیف الکترومغناطیسی هم می‌تواند مانند یک لیزر منسجم و هم به صورت مجموعه‌ای از طیف‌های ناهماهنگ و پراکنده، منتشر شود . شاید برای شما جالب باشد که به جز استفاده در لامپ مادون قرمز و برای گرم کردن، از همین طول موج تولید شده در تکنولوژی‌های پیشرفته تری مانند فیبر نوری استفاده می‌شود.به صورت معمول در بازار دو دسته از انواع لامپ مادون قرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زیر به صورت خلاصه به این نوع اشاره می‌کنیم :

لامپ مادون قرمز حبابی :

لامپ‌های التهابی یا رشته ای همراه خود درصد زیادی از نور مادون قرمز را تولید می‌کنند. در لامپ‌های حبابی مادون قرمز از سیستمی‌ مشابه با همان سیستم استفاده می‌شود. در این لامپ‌ها از ماده رنگی قرمز برای فیلتر کردن سایر طول موج‌ها به جز فرو سرخ استفاده می‌شود. این دسته از لامپ‌ها به دلیل مشابهت با نمونه‌های معمولی لامپ و سهولت در استفاده و عدم نیاز به مدار و یا ترانس اضافه برای راه اندازی در بازار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

لامپ مادون قرمز ال ای دی :

از سال 2008 بازار روشنایی دنیا به صورت جدی تحت تاثیر ورود ال ای دی قرار گرفت. در بازار روشنایی، ال ای دی برای همه انواع لامپ‌هایی که پیش از این وجود داشته است راهکار تازه‌ای ارائه کرده است و لامپ مادون قرمز نیز این فضیه مثتثنی نیست.نمونه‌های ال ای دی در فرمت‌های مختلف و توان‌های متفاوت برای استفاده به بازارعرضه شده‌اند. ارائه لامپ مادون قرمز به صورت ال ای دی این امکان را برای طراحان فراهم می‌آورد تا بتوانند از آن در دستگاه‌های مختلف و به صورت‌های گوناگون برای کاربردهای متنوع استفاده کنند.

کاربردهای لامپ مادون قرمز :

امروزه از لامپ مادون قرمز در موارد مختلف درمانی و کاربردی استفاده می شود . از جمله آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

لامپ مادون قرمز و نور درمانی :

نوردرمانی یکی از روش‌های درمانی جدیدی است که برای تسکین بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. ترمیم زخم، گرفتگی ماهیچه، و در نهایت و از همه مهم‌تر درمان درد از مواردی است که پزشکان استفاده از لامپ مادون قرمز را پیشنهاد می‌کنند . اشعه ساطع شده از لامپ مادون قرمز نه تنها ماننند نور ماورا بنفش آثار تخریبی ندارد بلکه باعث بهبود گردش خونِ دارای اکسیژن در بدن شده و به بافت‌ها و سلول‌ها اجازه می‌دهد که خود را ترمیم کنند. نور مادون قرمز می‌تواند بدون این که برای پوست تخریبی ایجاد کند تا عمق دو تا هفت سانتییمتری پوست نفوذ کند و طیف گسترده ای از مزایای درمانی را برای استفاده کننده فراهم آورد.

لامپ مادون قرمز و استفاده برای حیوانات :

به طور کلی استفاده از لامپ مادون قرمز برای حیوانات به دو دسته کاربرد کلی تقسیم می‌شود . دسته اول کاربرد استفاده از از لامپ مادون قرمز به عنوان خورشید است . بسیاری از افراد در خانه یا مراکز نگه داری حیوانات امکان رساندن نورآفتاب به حیوانات مختلف اعم از پرندگان و غیر پرندگان را ندارند و با استفاده از لامپ مادون قرمز می‌توانند برای حیوانات خود این امکان را فراهم کنند تا حیوانات از گرما و نور لذت ببرند. کاربرد دوم و در واقع کاربرد اصلی استفاده از نور لامپ مادون قرمز استفاده به عنوان مادر مصنوعی برای جوجه‌های تازه متولد شده پرندگان است . با توجه به مقرون به صرفه بودن این نوع از لامپ‌ها، از آن در مرغداری‌ها و در ساعات اولیه پس از تولد برای خشک کردن پرهای آن‌ها و جلوگیری از بیماری استفاده می‌شود. مرغداری‌ها و تولیدکنندگان طیور مختلف با توجه به این که بعد از رواج لامپ مادون قرمز کاهش تلفات قابل توجه داشته‌اند، این لامپ را به صورت رایج مورد استفاده قرار میدهند. از جمله ویژگی‌های مثبت لامپ مادون قرمز برای مرغداری‌ها این است که در اثر تولید گرما مقدار اکسیژن محیط تغییر نکرده و خطری از این جهت جوجه‌ها را تهدید نمی‌کند. به جز خاصیت گرمایشی،این لامپ برای موارد بهداشتی ماننند رفع و جلوگیری از انواع انگل پوستی، و جلوگیری از انتشار بیماری و ... نیز استفاده می‌شود. استفاده از سایر لامپ‌ها با توجه به خطرات احتمالی آن‌ها اکیدا توصیه نمی‌شود.

انواع لامپ مادون قرمز

لامپ مادون قرمز و نکات احتیاطی :

لامپ‌های مادون قرمز مانند هر وسیله دیگر در صورتی که به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، ممکن است باعث آسیب دیدن مصرف‌کننده شوند. علی رغم این که این لامپ مانند لامپ ماورا بنفش نمی‌تواند به تنهایی باعث ایجاد مشکل برای شما شود اما استفاده نادرست ممکن است برای شما دردسرهایی ایجاد کند. توجه به موارد زیر در حین استفاده از لامپ مادون قرمز ضروری است :

  •  در استفاده از این لامپ هرگز مدت زمان مورد استفاده را بیشتر 20 الی 30 دقیقه قرار ندهید.
  •  لامپ مادون قرمز نباید در فاصله ای نزدیک تر از 45 سانتی متری بدن شما قرار بگیرد.
  •  لامپ مادون قرمز نباید در نزدیکی فرد خواب یا نوزاد قرار بگیرد.
  •  برای افرادی که از گردش خونی ضعیفی برخوردار هستند نیز استفاده از این لامپ توصیه نمی‌شود.
  •  لامپ مادون قرمز را از مواد اشتعال زا دور نگه دارید.
  •  در صورتی که از این لامپ برای حیوانات خود استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که فاصله مناسب از آن‌ها رعایت کرده باشید.
  •  نکته دیگر این است که حیوانات گرمسیری علاقه ای به لامپ مادون قرمز ندارند و می‌تواند برای آن‌ها بسیار آزار دهنده باشد.

بهترین لامپ مادون قرمز :

لامپ مادون قرمز توسط تولید کننده‌های مختلف و در کیفیت‌های مختلف تولید می‌شود . از آنجایی که این لامپ به صورت مستقیم با موضوع سلامتی ما و یا سایر موجودات زنده در اطراف ما مرتبط است،توصیه می‌شود که آن را با بهترین کیفیت ممکن تهیه کنید. لامپ‌های موجود در بازار ایران به دو دسته وارداتی و تولید داخل تقسیم می‌شوند و از میان لامپ مادون قرمز تولید داخل می‌توان به لامپ مادون قرمز نور 250 وات تولیدی شرکت لامپ نور اشاره کرد. این لامپ مادون قرمز با توجه به این که تحت لیسانس اسرام آلمان تولید می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار است. در میان گزینه های وارداتی نیز برند جنرال از بهترین نمونه های بازار ایران است و در توان های مختلف عرضه می شود که از جمله آن ها میتوان به لامپ مادون قرمز جنرال 100 وات اشاره کرد.