خرید و قیمت لامپ بخار سدیم (خرید تکی و عمده تیر  ۱۴۰۳)

از انواع دیگر لامپ های تخلیه در گاز می توان از لامپ بخار سدیم نام برد. ساختار این لامپ شبیه به لامپ بخار جیوه می باشد با این تفاوت که در لامپ بخار سدیم،سدیم جایگزین جیوه و نئون جای گاز آرگون را گرفته است.زمان راه اندازی در لامپ بخار سدیم به نسبت زیاد و طی یک فرآیند 15 تا 20 دقیقه ای انجام می شود.طولانی بودن این فرآیند نیز به دلیل وجود سدیم جامد در ساختار لامپ می باشد که در دمای معمولی به بخار فلز تبدیل نمی شود.علی رغم طولانی بودن زمان راه اندازی این نوع لامپ در صورت قطع شدن برق بر خلاف لامپ های بخار جیوه،بدون تاخیر می توانند روشن شوند. از نظر شکل ظاهری حباب این لامپ‌ها بیضوی و استوانه‌ای شکل بوده و برخلاف لامپ‌های بخار جیوه شفاف هستند.لامپ بخار سدیم در بین انواع لامپ ها بازدهی نسبتا بالایی دارد . بازدهی این لامپ ها 180-100 لومن بر وات می باشد که در تمام عمر لامپ تقریبا ثابت می ماند.لامپ بخار سدیم مشروط به اینکه در هر بار روشن شدن حداقل 5 ساعت کار کند،حدودا طول عمری برابر 24000 ساعت خواهد داشت.

لامپ بخار سدیم

قیمت لامپ های بخار سدیم 

لامپ بخار سدیم  با توان های مختلف وبرندهای متفاوت تولید می شود و به همین دلیل قیمت لامپ بخار سدیم بازه متنوعی دارد و از قیمت های بسیار پایین شروع میشود که مربوط به لامپ های با توان 50 وات سدیم یا 70 وات سدیم میباشد تا به بالاترین قیمت خود لامپ 1000 وات سدیم در محصولات لامپ نور  می رسد . این میزان قیمت ها در برند های اسرام و فیلیپس می تواند افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد.

انواع لامپ بخار سدیم

لامپ های بخار سدیم در شکل های مختلف ساخته شده و کاربردهای متفاوتی نیز دارند . لامپ بخار سدیم را از نظر میزان فشار درون لامپ به دو دسته لامپ بخار سدیم کم فشار و لامپ بخار سدیم پرفشار تقسیم می کنند.

لامپ بخار سدیم کم فشار شامل یک لوله داخلی U شکل می باشد که با بخار سدیم پر شده و دو الکترود اصلی در آن قرار دارند و همچنین از مقداری گاز آرگون و نئون جهت روشن تر کردن نور استفاده می شود.برای جلوگیری از اتلاف حرارتی در لامپ بخار سدیم کم فشار از یک حباب خارجی نیز استفاده می شود.در ابتدای روشن شدن لامپ بخار سدیم نور قرمزی به چشم می خورد که پس از چند دقیقه سدیم داخل حباب تبخیر می شود و نور زرد رنگ تولید می شود که مشخصه این لامپ می باشد.از نور لامپ بخار سدیم جهت مکان هایی که تشخیص رنگ در آن ها اهمیت چندانی ندارد،استفاده می شود.حدود 99/5% از تشعتشعات مرئی لامپ بخار سدیم کم فشار در ناحیه زرد رنگ و با طول موج 589/6-589 نانومتر می باشد.این طول موج نوری در محیط های مه آلود و دارای گرد و غبار منتشر می شود،لذا لامپ بخار سدیم کم فشار برای استفاده در چنین محیط هایی مناسب است.

لامپ بخار سدیم پرفشار در شکل ها ی مختلفی ساخته می شود و همچنین در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.باردهی این لامپ ها نسبت به لامپ های کم فشار کمتر اما نسبت به سایر انواع لامپ ها بازدهی خوبی دارند. لامپ بخار سدیم پرفشار را از نظر نحوه عملکرد به 2 دسته تقسیم می کنند :

نوع استاندارد : برای راه اندازی این لامپ ها به ایگنایتور و همچنین یک محدود کننده جریان (چوک) نیاز است.از ایگنایتور به عنوان راه انداز استفاده می شود.

نوع ایگنایتور سرخود : در این نوع از لامپ بخار سدیم پرفشار ایگنایتور در کلاهک خود لامپ تعبیه شده و برای راه اندازی فقط به چوک نیاز است.افت شاز نوری در این نوع از لامپ های بخار سدیم به نسبت سایر انواع آن بیشتر است.این لامپ ها به عنوان جایگزین موقت لامپ بخار جیوه استفاده می شود.

لامپ بخار سدیم به دلیل طول عمر بالا،بهره نوری بالا و نور خیره کننده،قیمت مناسب و ابعاد مناسبی که دارا می باشند،مورد توجه قرار می گیرند. لامپ های بخار سدیم بیشتر در محیط‌ هایی نظیر اسکله‌ ها و بنادر، معابر شهری،محوطه های باز،تونل ها،مناطق مه‌آلود،فرودگاه ها مصرف دارند. ولی به دلیل پایین بودن شاخص نمود رنگ استفاده از این لامپ‌ ها برای محل‌ هایی که در آنها افراد بصورت بلند مدت تردد دارند نظیر پیاده‌ رو ها‌،‌ مراکز خرید شهری، پارک ها و ... مناسب نیستند.

 

منبع : ویکی پدیا - لامپ بخار سدیم