برای مشاهده برنامه ها کلیک نمایید

بررسی لامپ بخار جیوه :

یکی از انواع لامپ های گازی لامپ بخار جیوه می باشد که تحت عنوان لامپ جیوه نیز شناخته می شود.لامپ بخار جیوه از پرنورترین انواع لامپ های تخلیه گازی به شمار می رود که دارای بهره نوری بالایی می باشد.عبور جریان برق از درون بخار جیوه باعث تولید نور در این لامپ ها می شود.

این لامپ دارای دو حباب داخلی و خارجی است.حباب داخلی از کوارتز ساخته شده تا بتواند فشارهای بالا را تحمل کند.این حباب در دو انتها به حباب خارجی متصل می شود.الکترودهای درون لامپ از جنس تنگستن مارپیچ هستند.در نزدیکی یکی از الکترودهای اصلی یک الکترود فرعی یا کمکی قرار دارد که برای راه اندازی مورد استفاده قرار می گیرد.حباب خارجی معمولا لوله ای یا بیضوی شکل است.حباب داخلی افزایش دمای ناشی از تبخیر جیوه و آرگون را متحمل می شود.حباب خارجی ، حباب داخلی را در برابر عوامل جوی و محیطی محافظت می کند

لامپ بخار جیوه و انواع آن :

لامپ بخار جیوه به دو دسته لامپ بخار جیوه و لامپ بخار جیوه مستقیم تقسیم می شود.لامپ بخار جیوه مستقیم یا لامپ گازی مستقیم تنها لامپی است که در بین لامپ های تخلیه الکتریکی نیاری به استارتر ندارد.ساختمان این لامپ ها به گونه ای است که می توان آن ها را بدون نیاز به مدارات جانبی راه انداز روشن نمود.

در لامپ بخار جیوه مستقیم علاوه بر تیوب اصلی که تخلیه الکتریکی در آن صورت می گیرد،یک فیلامان نیز داخل لامپ قرار دارد.به عبارتی نور حاصله از این لامپ ترکیبی از نور ناشی از گداخته شدن فیلامان و تخلیه الکتریکی در گاز است.از این جهت به این لامپ،لامپ ترکیبی نیز گفته می شود

در لامپ جیوه به دلیل مایع بودن جیوه ، برای راه اندازی آسان لامپ مقداری گاز آرگون نیز به آن اضافه می کنند. تبدیل جیوه درون لامپ به بخار باعث افزایش فشار داخل حباب لامپ شده و طی گذشت زمان کوتاهی نور لامپ به نور مرئی نزدیک می شود.بیش از نیمی از تابش لامپ بخار جیوه در ناحیهٔ فرابنفش و نامرئی است، برای استفاده از این بخش، سطح داخلی حباب خارجی لامپ را از فسفر مخصوص می‌پوشانند که بخشی از نور نامرئی را به نور قرمز تبدیل می‌کند؛ با این کار رنگ نور لامپ به سفید نزدیک‌تر می‌شود.

لامپ گازی بخار جیوه

قیمت انواع لامپ بخار جیوه :

قیمت انواع لامپ بخار جیوه با توجه به توان های متفاوت و همچنین شرکت ها و برندهای متفاوت تولیدی،طیف متنوعی را شامل می شود.کمترین میزان قیمت در این بازه را لامپ بخار جیوه 50 وات نور به خود اختصاص داده است.همچنین بیشترین میزان قیمت در لامپ گازی بخار جیوه مربوط به لامپ بخار جیوه 400 وات اسرام ایران می باشد.

مزایای لامپ بخار جیوه :

بازده نوری خوب و طول عمر مناسب از مهم ترین مزایای لامپ بخار جیوه به شمار می رود. الکترودهای مورد استفاده در تولید این لامپ (الکترودهایی از جنس توریوم) باعث افزایش طول عمر لامپ تا 24000 ساعت شده است. اثرگذاری نوری این لامپ ها نیز 60-50 لومن بر وات می باشد. لامپ گازی بخارجیوه منابع نوری با قیمت اقتصادی هستند که اغلب در اماکن عمومی نظیر خیابان‌ها، مکان‌های ورزشی، کارخانجات و انبارها استفاده می‌شود. این لامپ یک منبع نوری اقتصادی به شمار می رود که در روشنایی معابر،محوطه های باز،اماکن عمومی،مکان های ورزشی،کارخانه ها و انبارها مورد استفاده قرار می گیرد.

لامپ جیوه

 

منبع : ویکی پدیا - لامپ بخار جیوه