خرید و قیمت لامپ کم مصرف | تیر  ۱۴۰۳

لامپ کم مصرف از نظر عملکرد همانند لامپ مهتابی می باشد و چون حجم آن ها بسیار کوچکتر از لامپ های فلورسنت می باشد،به آن ها لامپ فلورسنت فشرده نیز می گویند.اما به دلیل مصرف بسیار پایین انرژی و همچنین بازدهی بسیار خوبی که دارند،به لامپ کم مصرف معروف شده اند.اولین لامپ کم مصرف در سال 1973 اختراع و در اوایل دهه 1980 وارد بازار شد. لامپ کم مصرف فلورسنت (لامپهای CFL) ابتدا به عنوان یک جایگزین برای لامپ های رشته ای وارد بازار شدند. تولیدکنندگان قبلاً تولید لامپ های فلورسنت مهتابی را شروع کرده بودند، اما مهتابی ها در همان سوکت لامپ های رشته ای قرار نمی گرفتند. لامپ کم مصرف به همان اندازه مهتابی ها در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند  اما در همان چراغ های لامپ رشته ای پیچ می شوند.

لامپ کم مصرف

یک لامپ کم مصرف از دو قسمت تیوب شیشه ای و بالاست یا مدار راه انداز تشکیل شده است.درون لامپ های کم مصرف از بخار جیوه و گاز آرگون تشکیل شده که با راه اندازی جریان برق،انرژی به صورت نور فرابنفش به مدار اولیه لامپ برمی گردد.لایه ای فسفر که لوله شیشه ای لامپ را پوشانده،پرتو فرابنفش حاصل از بخار جیوه را که به صورت نامرئی است به نور مرئی تبدیل می کند.بالاست ها به سه دلیل در لامپ کم مصرف مورد استفاده قرار می گیرد:  تامین ولتاژ مورد نیاز به منطور ایجاد اختلاف پتانسیل زیاد بین کاتدها و یونیزه کردن گاز داخل تیوب در هنگام روشن کردن لامپ محدود کردن جریان و کنترل کردن توان لامپ و جلوگیری از خاموش شدن لامپ تقسیم ولتاژ پس از روشن شدن لامپ

انواع لامپ کم مصرف

لامپ کم مصرف در اندازه ها،اشکال و توان های مختلفی تولید می شود.انواع لامپ کم مصرف را می توان بر اساس زیر دسته بندی کرد : لامپ کم مصرف بر اساس توان،لامپ های کم مصرف با توان پایین که به عنوان لامپ لوستر نیز استفاده می شوند تا لامپ های کم مصرف با توان و قدرت بالا که کاربردهای متفاوت تری دارند را شامل می شود.

لامپ کم مصرف بر اساس نوع سرپیچ به 3 دسته ی لامپ های E14 - E27 - GU10 تقسیم می شود. لامپ کم مصرف بر اساس شکل تیوپ به لامپ های کم مصرف نیم پیچ (Half Spiral) و لامپ های کم مصرف تمام پیچ (Full Spiral) تقسیم می شود. لامپ کم مصرف بر اساس نحوه راه انداری به لامپ های کم مصرف بدون بالاست و لامپ های کم مصرف بالاست سرخود تقسیم می شود. دو نوع لامپ کم مصرف وجود دارد. 1.کم مصرف دارای بالاست غیر یکپارچه 2. لامپ کم مصرف یکپارچه یا بالاست سرخود

لامپ کم مصرف فشرده با بالاست غیر یکپارچه

بالاست غیر یکپارچه نوعی فناوری لامپ کم مصرف است که ما معمولاً آن را "پلاگین" می نامیم. این بدان معناست که شما بالاست را جدا از لامپ خریداری کرده و بالاست را در قسمت ثابت پیکربندی کنید. این روند شبیه به لامپ های مهتابی است اما به مراتب کوچکتر از بالاست آن ها است

لامپ کم مصرف فشرده با بالاست یکپارچه

لامپ کم مصرف بالاست یکپارچه برای جایگزینی لامپ های رشته ای و هالوژن ایجاد شده اند. شما به راحتی می توانید، لامپ رشته ای یا هالوژن را بیرون آورده و یک لامپ CFL را در همان پریز قرار دهید. اما ، آیا رشته های رشته ای و هالوژن نیاز به بالاست دارند؟ نه. بنابراین ، برای اینکه لامپ کم مصرف ما در یک سوکت پیچ معمولی پایه پایه کار کنند ، باید یک بالاست در CFL ادغام شود.

انواع لامپ کم مصرف

قیمت لامپ کم مصرف

قیمت لامپ کم مصرف بسته به نوع و توان لامپ متفاوت می باشد.بازه قیمت لامپ کم مصرف از قیمت های بسیار پایین که مربوط به لامپ کم مصرف 9 وات و همچنین لامپ کم مصرف 11 وات می باشد،شروع می شود و قیمت حداکثری آن مربوط به لامپ کم مصرف 105 وات تولید شرکت لامپ نور می باشد. 

لامپ کم مصرف فلورسنت (لامپهای CFL) به یک سوکت پایه متوسط پیچ می شوند و از یک طرح مارپیچی - در مقایسه با یک لوله طولانی - استفاده می کنند. بسیاری از انواع لامپ کم مصرف برخلاف لوله های فلورسنت سنتی یا همان مهتابی ها از بالاست یکپارچه برخوردار هستند. CFL در حالی که محبوبیت بیشتری پیدا کرده است ، دارای مزایا و معایبی است. تصمیم بگیرید که آیا مزایا بیشتر از معایب آن است یا نه و آیا CFL برای شما مناسب است.

لامپ کم مصرف به سادگی نسخه های کوچکتر از روشنایی فلورسنت مهتابی ها با اندازه کوچکتر و کارامدتر هستند. تنها تفاوت در نسخه های قدیمی غیر از اندازه این است که کیفیت نور آن ها بسیار بهتر از نور مهتابی ها  است.

قیمت لامپ کم مصرف

مزایای استفاده و جایگزینی لامپ های کم مصرف :

طول عمر بالا،مصرف پایین انرژی و راه اندازی آسان لامپ های کم مصرف سبب شده این لامپ ها در منازل،ساختمان های اداری،ساختمان های تجاری،فروشگاه ها و ...جایگزین لامپ های قدیمی شوندنور یک لامپ کم مصرف 18 وات با نور یک لامپ رشته ای 100 وات برابری می کند. لامپ های کم مصرف 20% لامپ های رشته ای انرژی الکتریکی مصرف می کنند.

طول عمری که یک لامپ کم مصرف دارد،10 برابر طول عمر یک لامپ رشته ای است . همچنین به واسطه طول عمر طولانی لامپ های کم مصرف،هزینه های تعویض لامپ نیز کاهش می یابد. لامپ های کم مصرف تولید گرمای مزاحم ندارند،در نتیجه مصرف برق دستگاه های سرمایشی نیز کاهش می یابد. نور تولید شده توسط لامپ های کم مصرف نوری کاملا یکنواخت و بدون لرزش می باشد و در نتیجه از خستگی چشم جلوگیری می شود.

مزایای لامپ کم مصرف

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لامپ های کم مصرف :

طول عمر هر لامپ به عواملی از قبیل نوسانات ولتاژ لامپ،تعداد دفعات روشن و خاموش شدن لامپ،درجه حرارت محیط،کبفیت تولید و .. بستگی دارد. لامپ های کم مصرف جدید طول عمری بین 6000 تا 15000 ساعت دارند.نور لامپ کم مصرف به تدریج پس از روشن کردن بیشتر شده و به حداکثری می رسد. (پس از حدود 4 دقیقه) در صورتی که این لامپ در هر بار روشن شدن حداقل 15 دقیقه روشن بماند و سپس خاموش شود،باعث افزایش طول عمر لامپ می شود . به همین جهت استفاده از لامپ های کم مصرف در مکان هایی که مدت زمان کوتاهی باید روشن بمانند،به صرفه نیست و باعث کاهش طول عمر لامپ می شود. 

راهکارهایی برای افزایش طول عمر لامپ کم مصرف :

نکات مورد توجه در استفاده از کم مصرف ها :

برای نصب این لامپ توجه داشته باشید که از سرپیچ های سالم و دارای نشان استاندارد استفاده نمایید لامپ های کم مصرف ضد آب نیستند و برای استفاده در فضاهای سرپوشیده و زیر سقف مناسب هستند. میزان نور تولیدی این لامپ متاثر از دمای محیط مورد استفاده و شرایط نصب می باشد.حداکثر نور لامپ در اتاقی با دمای 25 درجه و نصب لامپ به صورت آویز حاصل می شود. برای جلوگیری از فشار به قسمت شیشه ای لامپ در هنگام نصب و یا تعویض ، بدنه پلاستیکی لامپ را گرفته و در سرپیچ قرار دهید.

در صورت شکستن لامپ های کم مصرف توجه به نکات زیر حائز اهمیت است :

پنجره ها را باز گذاشت و از محیط آلوده دور شد. سیستم های تهویه مطبوع را خاموش کرد. قطعات شکسته بزرگ را بدون تماس مستقیم جمع آوری نمود و قطعات شکسته کوچکتر را با دستمال مرطوب از روی سطوح سخت پاک کرد. برای جمع کردن قطعات شکسته از جاروبرقی استفاده نشود.

استفاده از لامپ های کم مصرف در مکان های زیر توصیه نمی شود :

محل هایی که رطوبت آن ها زیاد است مانند گل فروشی ها ، گلخانه ها ، حمام ، سونا ... محل هایی که تعداد دفعات روشن و خاموش شدن لامپ در آن ها زیاد است مانند سرویس بهداشتی محیط هایی با درجه حرارت بالای 48 درجه و کمتر از 10- درجه سلسیوس

شکستن لامپ کم مصرف

تاریخچه لامپ های کم مصرف

اگرچه مهتابی ها برای اولین بار در اوایل دهه 1900 اختراع شدند ، اما پیشرفت آن ها و اختراع لامپ کم مصرف تا حدود سال 1960 اتفاق نیفتاد. فشرده کردن لوله فلورسنت مهتابی چالش اصلی نبود. ایجاد یک بالاست کوچکتر و جمع و جورتر چالش واقعی بود آیا لامپ کم مصرف به بالاست نیاز دارد؟ برای اینکه لامپ کم مصرف به درستی کار کند ، نیاز به دریافت ولتاژ از طریق بالاست دارد.

ویژگی های لامپ های کم مصرف

بازده انرژی - با جایگزینی لامپ کم مصرف به جای رشته ای، شما شاهد 40 درصد صرفه جویی در قبض انرژی خود خواهید بود. انواع دمای رنگ - اگر به فضایی با نور واقعاً خنک مانند راهروی بیمارستان یا ترمینال فرودگاه نیاز دارید ، فلورسانس تا دمای 6500 کیلوگرم کلوین را ارائه می دهند

شما در مورد عالی بودن CFL می شنوید ، اما یک دلیل برجسته است: بهره وری انرژی. انواع لامپ کم مصرف تا چهار برابر لامپ های رشته ای کارآمد هستند. می توانید یک لامپ کم مصرف 22 وات  را با یک لامپ رشته ای 100 وات جایگزین کنید و به همان میزان نور دریافت کنید. لامپ کم مصرف نسبت به لامپ های رشته ای 50 تا 80 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند.

 از آنجا که لامپ کم مصرف از یک سوم برق استفاده می کنند و تا 10 برابر لامپ های رشته ای دوام می آورند ، در کل هزینه آنها بسیار کمتر است. با تغیر لامپ ها به لامپ کم مصرف در قبض های برق خود تغییر محسوسی خواهید دید. علاوه بر این با جایگزینی لامپ کم مصرف می توانید سهم خود را در کاهش انتشار کربن انجام دهید. انواع لامپ کم مصرف بسیار متنوع است و می توانند در هر مکانی استفاده شوند. 

معایب کم مصرف ها

لامپ کم مصرف نیز دارای نقایص و محدودیت هایی است. بیشتر آنها از این واقعیت ناشی می شود که هر لامپ برای هر مکان مناسب نیست . تنها مشکل جدی لامپ کم مصرف وجود جیوه درلامپ کم مصرف است جیوه یک عنصر شیمیایی طبیعی است که می تواند برای انسان و حیوانات بسیار سمی باشد. لامپهای فلورسنت حاوی مقدار کمی جیوه هستند که در صورت شکستن لامپ می توانند وارد محیط شوند.

خرید لامپ کم مصرف ارزان

در حالی که قرار است لامپ کم مصرف حدود 10 هزار ساعت دوام داشته باشد ، روشن و خاموش شدن بیش از حد آنها می تواند به طور قابل توجهی از این طول عمر بکاهد. آنها برای مکان هایی که فقط به طور مختصر چراغ را روشن می کنید نامناسب هستند. این لامپ ها باید فقط در جایی استفاده شوند که مدتی بدون روشن و خاموش شدن روشن بمانند.

در حالی که می توانید لامپ کم مصرف را برای استفاده با سوئیچ های دیمر خریداری کنید ،اما همه انواع لامپ کم مصرف را نمی توان با دیمر استفاده کرد. قبل از خرید بسته را بررسی کنید. لامپ کم مصرف معمولی که قرار نیست با کلید کم نور استفاده شود می تواند به سرعت بسوزد. استفاده از تایمر هم می تواند برای ان ها مشکل افرین باشد وقتی از لامپ کم مصرف در فضای باز استفاده می شود باید آنها را پوشانده محافظت کرد. آنها به دما هم حساس هستند و دمای پایین می تواند باعث کاهش سطح نور در آن ها شود

لامپ کم مصرف برای کانون توجه یا کانون توجه یا جایی که به پرتوهای باریک نور نیاز است مناسب نیست. آنها فقط برای نور محیط در نظر گرفته شده اند. نگران کننده ترین نکته برای مصرف کنندگان آگاه از نظر محیط زیست وجود جیوه در CFL است. اگرچه هنگام استفاده از لامپ خطری برای سمیت ایجاد نمی کند ، اما در صورت شکسته شدن یا دفع اشتباه لامپ ، می تواند آن را آزاد کند. این لامپ ها باید با دقت دفع شوند

منبع 

insights.regencylighting.com