لامپ های فلورسنت :

فلورسنت نوعی لامپ کم مصرف به شمار می رود و در گذشته به لامپ های مهتابی شناخته می شدند. فلورسنت در اواخر دهه 1920 وارد بازار روشنایی شد. فرآیند تولید نور در لامپ های فلورسنت بدین صورت می باشد که ولتاژ اعمال شده به دو سر لامپ باعث داغ شدن گاز درون لامپ و بخار شدن جیوه موجود در آن می شود.طی این فرآیند پرتو فرابنفشی تولید می شود که توسط ماده فسفر موجود در بدنه لامپ به نور مرئی تبدیل می شود. لامپ های فلورسنت به دلیل نور مناسب و خنثی ای که دارند،گزینه مناسبی برای استفاده در منازل،اداره ها و کارگاه ها می باشند.

فلورسنت

اجزاء اصلی لامپ های فلورسنت :

اجزاء اصلی لامپ های فلورسنت را میتوان اینگونه تعریف کرد :

استارتر : با وصل کردن کلید جریان الکتریکی از مسیر استارتر عبور می کند

بالاست : بالاست ها اجزای کامل کننده این لامپ محسوب می شوند.بالاست و استارتر وظیفه تنظیم ولتاژ را بر عهده دارند،به اینگونه که در ابتدا ولتاژ را زیاد و پس از روشن شدن لامپ ولتاژ را کاهش می دهند.

الکترودها (کاتدها) : الکترودها رشته های مارپیچ تنگستن هستند که با اکسید فلز پوشیده شده اند.زمانی که الکترودها در دوسر لامپ به مقدار کافی گرم شدند،مقدار زیادی الکترون به داخل تیوپ لامپ فرستاده می شود که باعث برقراری مسیر جریان در لامپ می شود.

گاز : لوله لامپ از مقدار کمی جیوه و همچنین یکی از گازهای آرگون،نئون و یا کریپتون پر شده است.

ماده فلورسانت : سطح داخلی حباب لامپ با فسفر پوشانده می شود که این امر علاوه بر عملکرد لامپ بر نمود رنگ لامپ نیز تاثیرگذار است.

لامپ فلورسنت برای گیاهان

لامپ های فلورسنت برای افرادی که محیط نگهداری گیاهانشان نور طبیعی ندارد یا کم است، روش ارزانی برای تامین نور است. امروزه با طیف گسترده ای از انواع و اندازه های این لامپ ها نه تنها امکان پرورش تقریبا همه انواع گیاهان فراهم شده است، بلکه به واسطه استفاده از لامپ فلورسنت برای گیاهان می توان داخل هر فضای بسته و سرپوشیده ای امکان پرورش گل و گیاه داشت،حتی در زیر زمین و گاراژ.

لامپ فلورسنت برای گیاهان

انواع لامپ های فلورسنت :

انواع لامپ های فلورسنت از نظر قطر و شکل ظاهری شامل حباب های لوله ای خطی ، خمیده و حلقه ای می شوند.حباب های لوله ای خطی از قطر 6 میلیمتر تا 54 میلیمتر (T2-T17) و تیوپ های خطی استاندارد (T12) با قطر 38 میلیمتر تولید می شوند.

لامپ های  T12 : نسل اولیه لامپ های فلورسنت محسوب می شوند . قطر این لامپ ها 38 میلیمتر می باشد که در محدوده 20،40 و 65 وات تولید می شوند.

لامپ های  T10 : این لامپ ها با قطر 32 میلیمتر و توان 20،40 و 65 وات تولید می شوند.

لامپ های  T8 : قطر این دسته از لامپ های این دسته 26 میلیمتر می باشد و در محدوده 10 وات تا 58 وات تولید می شوند که معمول ترین آن ها 18،36 و 58 وات می باشد.لامپ های T8 از نظر طول لامپ،شکل و نوع سرپیچ با لامپ های نوع T10 یکسان می باشند،اما با وجود اینکه توان مصرفی لامپ های T8 پایین تر از نوع T10 می باشد،دارای شار نوری بیشتری می باشند .لامپ های T8 با توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی جایگزین مناسبی برای لامپ های T10 و T12 می باشند.

لامپ های  T5 : قطر این لامپ ها 16 میلیمتر  ، شار نوری آن تا 104 لومن و متوسط طول عمر آن حدود 20000 ساعت می باشد.لامپ های T5 جدیدترین لامپ های فلورسنت می باشند که به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و طول عمر بالا مورد استقبال قرار گرفته است.این نوع از لامپ ها تنها با استفاده از بالاست های الکترونیکی کار می کنند.

مزایای لامپ های فلورسنت :

لامپ های فلورسنت دارای  طول عمر بالا (10000h-20000h) ، بازدهی بالا (104-40 Lm /w ) و همچنین تنوع در رنگ نور می باشند . این لامپ ها نسبتا سریع روشن شده و چشم زدگی کمی دارد و همچنین گرما تولید نمی کند.با توجه به مزایای لامپ های فلورسنت در سطوح وسیع از آن ها استفاده می شود.

فروش لامپ فلورسنت

نوراکو مارت با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل لامپ های فلورسنت اقدام به فروش لامپ فلورسنت در توان های مختلف تولیدی با برندهای پارس شهاب و شرکت لامپ نور نموده است.لذا مشتریان عزیز میتوانند پس از مشاهده انواع این لامپ ها و اطلاعات کامل آن ها از طریق همین سایت اقدام به خرید لامپ فلورسنت بنا به نیاز خود نمایند.

 

منبع : ویکی پدیا - لامپ های فلورسنت