خرید و قیمت لامپ مهتابی ( لامپ فلورسنت ) | تیر ۱۴۰۳

لامپ فلورسنت نوعی لامپ کم مصرف به شمار می رود و در گذشته به لامپ های مهتابی شناخته می شدند. انواع لامپ فلورسنت در اواخر دهه 1920 وارد بازار روشنایی شد. فرآیند تولید نور در لامپ مهتابی بدین صورت می باشد که ولتاژ اعمال شده به دو سر لامپ باعث داغ شدن گاز درون لامپ و بخار شدن جیوه موجود در آن می شود.طی این فرآیند پرتو فرابنفشی تولید می شود که توسط ماده فسفر موجود در بدنه لامپ به نور مرئی تبدیل می شود. انواع لامپ مهتابی به دلیل نور مناسب و خنثی ای که دارند،گزینه مناسبی برای استفاده در منازل،اداره ها و کارگاه ها می باشند.

لامپ فلورسنت - لامپ مهتابی

اجزاء اصلی لامپ فلورسنت :

اجزاء اصلی لامپ فلورسنت را میتوان اینگونه تعریف کرد : استارتر : با وصل کردن کلید جریان الکتریکی از مسیر استارتر عبور می کند. بالاست : بالاست ها اجزای کامل کننده این لامپ محسوب می شوند.بالاست و استارتر وظیفه تنظیم ولتاژ را بر عهده دارند،به اینگونه که در ابتدا ولتاژ را زیاد و پس از روشن شدن لامپ مهتابی ولتاژ را کاهش می دهند. الکترودها (کاتدها) : الکترودها رشته های مارپیچ تنگستن هستند که با اکسید فلز پوشیده شده اند.

زمانی که الکترودها در دوسر لامپ به مقدار کافی گرم شدند،مقدار زیادی الکترون به داخل تیوپ لامپ فرستاده می شود که باعث برقراری مسیر جریان در لامپ می شود. گاز : لوله لامپ از مقدار کمی جیوه و همچنین یکی از گازهای آرگون،نئون و یا کریپتون پر شده است. ماده فلورسانت : سطح داخلی حباب لامپ با فسفر پوشانده می شود که این امر علاوه بر عملکرد لامپ بر نمود رنگ لامپ مهتابی نیز تاثیرگذار است.

این لامپ شامل یک لوله شیشه ای است که با فشار کم با گاز بی اثر (معمولاً آرگون) پر می شود. در هر طرف لوله یک الکترود تنگستن خواهید یافت. بالاست قدرت AC را به الکترودها تنظیم می کند. لامپ های قدیمی برای راه اندازی لامپ مهتابی از یک استارت استفاده می کردند. انواع لامپ فلورسنت مدرن از شروع پالس استفاده می کنند که توسط اجزای داخل بالاست انجام می شود.

خرید لامپ فلورسنت از سایت نوراکومارت

لامپ فلورسنت برای گیاهان

لامپ های فلورسنت برای افرادی که محیط نگهداری گیاهانشان نور طبیعی ندارد یا کم است، روش ارزانی برای تامین نور است. امروزه با طیف گسترده ای از انواع و اندازه های این لامپ ها نه تنها امکان پرورش تقریبا همه انواع گیاهان فراهم شده است، بلکه به واسطه استفاده از لامپ فلورسنت برای گیاهان می توان داخل هر فضای بسته و سرپوشیده ای امکان پرورش گل و گیاه داشت،حتی در زیر زمین و گاراژ.

لامپ فلورسنت برای گیاهان

انواع لامپ های فلورسنت :

انواع لامپ فلورسنت از نظر قطر و شکل ظاهری شامل حباب های لوله ای خطی ، خمیده و حلقه ای می شوند.حباب های لوله ای خطی از قطر 6 میلیمتر تا 54 میلیمتر (T2-T17) و تیوپ های خطی استاندارد (T12) با قطر 38 میلیمتر تولید می شوند.

لامپ های  T12 : نسل اولیه لامپ های فلورسنت محسوب می شوند . قطر این لامپ ها 38 میلیمتر می باشد که در محدوده 20،40 و 65 وات تولید می شوند. لامپ های  T10 : این لامپ ها با قطر 32 میلیمتر و توان 20،40 و 65 وات تولید می شوند.

لامپ های  T8 : قطر این دسته از لامپ های این دسته 26 میلیمتر می باشد و در محدوده 10 وات تا 58 وات تولید می شوند که معمول ترین آن ها 18،36 و 58 وات می باشد.لامپ های T8 از نظر طول لامپ،شکل و نوع سرپیچ با لامپ های نوع T10 یکسان می باشند،اما با وجود اینکه توان مصرفی لامپ های T8 پایین تر از نوع T10 می باشد،دارای شار نوری بیشتری می باشند .لامپ های T8 با توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی جایگزین مناسبی برای لامپ های T10 و T12 می باشند.

لامپ های  T5 : قطر این لامپ ها 16 میلیمتر  ، شار نوری آن تا 104 لومن و متوسط طول عمر آن حدود 20000 ساعت می باشد.لامپ های T5 جدیدترین لامپ مهتابی می باشند که به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی و طول عمر بالا مورد استقبال قرار گرفته است.این نوع از لامپ ها تنها با استفاده از بالاست های الکترونیکی کار می کنند.

انواع لامپ فلورسنت - لامپ مهتابی

قیمت لامپ مهتابی

انواع مختلف لامپ فلورسنت در بازار وجود دارد.با توجه به قیمت لامپ مهتابی می توان از آن به طور گسترده استفاده کرد. در واقع قیمت لامپ مهتابی به گونه ای است که بسیاری از مجتمع های بزرگ و سالن های ورزش و اداری ترجیح می دهند از لامپ فلورسنت استفاده کنند. قیمت لامپ مهتابی نسبت به همتای خود یعنی لامپ ال ای دی بسیار به صرفه است. در واقع لامپ مهتابی ال ای دی به دلیل هزینه ساخت قیمت اولیه بالاتری دارد اما مصرف آن حتی از لامپ مهتابی فلورسنت هم کمتر است.

قیمت لامپ مهتابی

مزایای لامپ های فلورسنت :

لامپ های فلورسنت دارای  طول عمر بالا (10000h-20000h) ، بازدهی بالا (104-40 Lm /w ) و همچنین تنوع در رنگ نور می باشند . این لامپ ها نسبتا سریع روشن شده و چشم زدگی کمی دارد و همچنین گرما تولید نمی کند.با توجه به مزایای لامپ های فلورسنت در سطوح وسیع از آن ها استفاده می شود.

فلورسنت ها یک خانواده بزرگ از منابع نور هستند. سه نوع اصلی لامپ فلورسنت وجود دارد: کاتد سرد، کاتد گرم و الکترو لومینسنت. همه آنها از فسفرهای تحریک شده توسط الکترون برای ایجاد نور استفاده می کنند. لامپهای الکترو لومینس از "فلورسانس" استفاده می کنند اما بسیار متفاوت هستند و در صفحه دیگری پوشش داده می شوند. از این مرحله وقتی به "لامپ مهتابی" اشاره می کنیم، در مورد لامپ با لوله تخلیه شیشه و پوشش فلورسنت در داخل صحبت خواهیم کرد، این نوع لامپ های کاتدی سرد و گرم است. 

نحوه کار لامپ های فلورسنت

لامپ فلورسنت با یونیزه کردن بخار جیوه در یک لوله شیشه ای کار می کنند. این امر باعث می شود که الکترون های موجود در گاز در فرکانس های UV به انتشار فوتون بپردازند. نور UV با استفاده از پوشش فسفر در داخل لوله به نور مرئی استاندارد تبدیل می شود

بالاست دو نوع وجود دارد، بالاست مغناطیسی که از سیم پیچ های مسی (ترانسفورماتور) استفاده می کند و بالاست الکترونیکی. بالاست های الکترونیکی امروزه مورد پسند قرار می گیرند زیرا از مواد بسیار کمتری استفاده می کنند و هزینه کمتری برای تولید دارند.

1.) جریان الکتریکی AC از بالاست عبور می کند. بالاست آن را افزایش می دهد سپس جریان را محدود می کند و از ایجاد یک نوع اتصال کوتاه لامپ جلوگیری می کند. 

2.) لوله شیشه ای لامپ را لوله تخلیه می نامند و با عبور الکترون ها از یک الکترود به الکترود دیگر کار می کند. این چیزی است که "قوس" نامیده می شود. شروع این کار یک چالش واقعی است.

لامپ برای شروع قوس به یک ولتاژ بالا نیاز دارید. هرچه لامپ سردتر باشد ولتاژ بیشتری برای شروع نیاز دارید. ولتاژ از طریق گاز آرگون نیرو می دهد. گاز دارای مقاومت است، هرچه گاز سردتر باشد مقاومت آن بیشتر می شود، بنابراین شما به یک ولتاژ بالاتر با دمای سردتر احتیاج دارید.

فروش لامپ کم مصرف

نوراکو مارت با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل لامپ های فلورسنت اقدام به فروش لامپ کم مصرف در توان های مختلف تولیدی با برندهای پارس شهاب و شرکت لامپ نور نموده است.لذا مشتریان عزیز میتوانند پس از مشاهده انواع این لامپ ها و اطلاعات کامل آن ها از طریق همین سایت اقدام به خرید لامپ فلورسنت بنا به نیاز خود نمایند.