بررسی استارت مهتابی

استارت مهتابی یکی از قطعات پر مصرف و پرفروش تجهیزات برقی محسوب می‌شود و علی رغم این که هم اکنون ال ای دی‌ها توانسته اند پارادایم بازار را به طور کلی عوض کرده و جایگزین انواع لامپ‌های مختلف از جمله لامپ‌های فلورسنت شوند، اما هنوز هم  استارت مهتابی در بازار به صورت رایج عرضه شده و مورد مبادله قرار می‌گیرد.

از نظر کارکردی می‌توان استارت مهتابی را یک نوع خازن به حساب آورد. استارت مهتابی وظیفه تقویت و راه اندازی مدار لامپ مهتابی را بر عهده دارد و از آنجایی که همواره تحت ولتاژهای بالا کار می‌کند، در کنار لامپ مهتابی یکی از قطعات مصرفی در مجموعه تجهیزات روشنایی مربوط به لامپ فلورسنت است. 

استارت مهتابی

انواع استارت مهتابی

استارت مهتابی با کیفیت و کمیت‌های متعددی در بازار عرضه می‌شود. یکی از مهمترین مواردی که انواع استارت مهتابی را از یکدیگر متمایز می‌کند توانایی این قطعه در راه اندازی لامپ‌های مهتابی مختلف با توان مختلف است. علاوه بر این استارت مهتابی در کیفیت‌های مختلف نیز عرضه می‌شود و هریک از آنها دارای ویژگی‌های مثبت و منفی متعدد است . به طور مثال استفاده از استارت مهتابی فلیپس می‌تواند عمر لامپ مهتابی شما را تا 25 درصد افزایش دهد، علاوه بر این با استفاده از یک استارت مهتابی با کیفیت و متناسب با لامپ مهتابی خود خطرات ناشی  از آتش سوزی را در کار خود کاهش می‌دهید. 

استارت مهتابی s2  : استارت مهتابی اس 2 فیلیپس . ساخت فیلیپس لهستان است و با قابلیت وِزه ای که دارد قادر است در 110-130 ولت یک لامپ را روشن کند و در بازه 220-240 ولت قابلیت روشن کردن دو لامپ را دارد

استارت مهتابی s10 فیلیپس : این استارت مهتابی قابلیت پشتیبانی لامپ در بازه توان 65-4 وات را دارد. این استارت مهتابی ساخت فیلیپس هلند بوده و قابلیت مقاومت در دمای 10- تا 80 درجه را دارد. 

استارت مهتابی 40 وات اسرام : این استارت مهتابی توسط شرکت اسرام آۀمان و روسیه تولید می شود و قابلیت کار در بازه دمایی 20- تا 80 درجه را دارد این استارت در بازه ولتاژ 220-240 ولت را دارد. 

انواع استارت مهتابی

قیمت استارت مهتابی

همان طور که اشاره شد استارت مهتابی در کیفیت‌های مختلفی در بازار ارائه می‌شود و این موضوع سبب این می‌شود که قیمت استارت مهتابی در بازار مختلف باشد. به نظر می‌رسد که با توجه به قیمت قابل اغماض استارت مهتابی در برابر سایر تجهیزات استفاده شده در نورپردازی و همین طور هزینه‌های زیادی که ممکن است بر اثر کارکرد غیرایمن استارت مهتابی و ایجاد آتش سوزی ایجاد شود، تصمیم معقول این است که در هنگام خرید به کیفیت بیشتر از قیمت استارت مهتابی دقت کنید.

نحوه کار استارت

استارت مهتابی از جمله تجهیزات برقی است که برای روشن شدن مهتابی ها به آن نیاز خواهیم داشت. استارت مهتابی در ابتدای شروع به کار لامپ مهتابی به آن کمک می کند تا روشن شود. به طور ساده استارت مهتابی یک سوئیچ زمان دار است. سوئیچ باز و بسته می شود تا لامپ مهتابی جرقه بزند و روشن شود. اگر لامپ فلورسنت روشن نشود، سوئیچ یا همان استارت مهتابی روند باز و بسته شدن را ادامه می دهد و لامپ مهتابی تلاش می کند دوباره روشن شود. وقتی که برق در یک استارت مهتابی جریان پیدا می کند باعث می شود دو الکترود داخلی آن گرم شوند. یکی از الکترودها در استارتر مهتابی به جلو خم می شود و با الکترود دیگر تماس پیدا کند. این کار در استارت مهتابی باعث می شود سوئیچ بسته شده  جریان از استارت مهتابی عبور کند. این به این معنی است که مدار از لامپ مهتابی عبور می کند و بالاست به صورت سری ولتاژ را تامین می کند. 

جریان داخل لامپ مهتابی برقرار می شود و باعث می شود مفتول در دو انتهای لوله گرم می شود و الکترون ها به سمت گازهای درون لامپ مهتابی ساطع می شوند.درون استارتر مهتابی الکترودها شروع به سرد شدن می کنندو از هم دور می شوند و در طی یک یا دو ثانیه سوئیچ را باز می کنند. جریان درون لامپ مهتابی و بالاست قطع می شود. لامپ های  و استارتر های مهتابی قدیمی کارایی کمتری داشتند. اگر یک لامپ بیش از چند ثانیه طول کشید تا روشن شود نشاندهنده تعویض استارت آن است

ما در فروشگاه اینترنتی نوراکومارت تلاش کرده‌ایم تا بهترین نمونه‌های استارت مهتابی موجود در بازار را با بهترین کیفیت و معقول‌ترین قیمت در دسترس شما قرار دهیم.