چراغ خیابانی یکی از زیر دسته‌ها و از انواع چراغ است که همه ما و از دوران کودکی تا به امروز آن را در محیط اطراف خود دیده‌ایم. در طی این سال‌ها چراغ خیابانی تغییرات مختلفی را به خود دیده است و با گذشت زمان، این تجهیزات نورپردازی شهری نیز مانند همه امکانات دیگر که با رشد تکنولوژی، رشد کرده و تغییر یافته اند،رشد کرده و تغییر یافته است.  چراغ خیابانی در سال‌های دور با استفاده ازانواع لامپ‌های گازی راه اندازی می‌شد و با به کار گیری آن منابع نوری به محیط اطراف خود نور می‌داد.

این چراغ که در ساختار خود از لامپ گازی استفاده می‌کرد توان نوری قابل توجهی داشت، اما عواملی وجود داشت که استفاده کنندگان را به جایگزین کردن آن با نمونه های جدیدتر سوق داد. از جمله مواردی که باعث تغییر در چراغ خیابانی و جایگزینی تکنولوژی‌های جدید به جای نمونه‌های گازی قدیمی‌ شد را می‌توان مصرف انرژی، رنگ نامناسب برخی از نمونه های لامپ گازی، تولید گرما و گاها صدای زیاد، عمر کوتاه و نیاز به تعمیرات پی در پی اعلام کرد. 

چراغ خیابانی

قیمت چراغ خیابانی

مدل‌های مختلف چراغ خیابانی که در سال‌های اخیر به کار گرفته می‌شود از تکنولوژی ال ای دی در تولید نور استفاده می‌کنند . استفاده از ال ای دی در چراغ در نگاه اول بسیار مفید و مثبت ارزیابی می‌شود اما باید دقت داشت که هر ال ای دی و هر چراغی که با استفاده از ال ای دی تولیدشده است، الزاما نمی‌تواند از نمونه‌های گازی بهتر باشد. چراغ خیابانی ساخته شده به وسیله ال ای دی با توجه به قطعات مورد استفاده در آن از کیفیت‌های مختلف بهرمند است و کیفیت و قیمت چراغ خیابانی نیز تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. از آنجایی که رنج قیمتی چراغ خیابانی در گروه چراغ‌های گران قیمت بازار محسوب می‌شود، در نوراکومارت تلاش کرده ایم تا بهترین نمونه‌ها را با معقول ترین قیمت‌ها گردآوری کنیم تا شما به عنوان مصرف کننده بتوانید بدون دردسرهای رایج در خرید حضوری چنین اقلامی‌ چراغ خریدی مطمئن و دلچسب را داشته باشید

قطب ها و اتصالات روشنایی خیابان تأثیر عمده ای در ظاهر طرح جاده / طراحی شهری دارند و باید از مرحله اولیه به عنوان بخشی از مفهوم کلی طراحی برنامه ریزی شوند. در شهرهای تاریخی قدیمی و مناطق حفاظت شده باید توجه ویژه ای به کیفیت زیبایی طراحی و نصب روشنایی خیابان ها شود، علاوه بر این در همان زمان باید مراقبت های مساوی برای جلوگیری از آلودگی نوری به ویژه در مناطق روستایی صورت گیرد. افزایش ظاهر و طراحی شهری منطقه به ویژه در تاریکی با استفاده از انواع چراغ خیابانی صورت می گیرد.

قیمت چراغ خیابانی

انتخاب انواع چراغ خیابانی

از انواع چراغ خیابانی ممکن است برای شناسایی عملکرد جاده های مختلف و ایجاد جلوه ای از طراحی شهری استفاده شود. به عنوان مثال، می توان از دو تیر نوری چراغ خیابانی در ورودی یک جاده برای ایجاد اثر دروازه به هر منطقه استفاده کرد. اندازه درختان و درختچه ها در زمان بلوغ و محل قرارگیری آنها در هر طرح چیدمان باید در رابطه با محل قرارگیری تیرهای چراغ خیابانی در نظر گرفته شود. برای افزایش ایمنی رانندگان ، دوچرخه سواران و عابران پیاده نیز باید نور کافی در تمام قسمتهای منطقه / طرح ممکن است چراغ خیابانی ارائه شود تا کاربران جاده بتوانند موانع احتمالی و یکدیگر را در شب ببینند تا احتمال تصادف را کاهش دهند.

روشنایی خیابان و چراغ خیابانی باید به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طرح اولیه دسترسی و جاده های مشترک سطح ، مسیرهای عبور ، راهروها و همراه با موقعیت و رشد پیش بینی شده درختان / بوته ها باشد. منحصر به فرد بودن نور ارائه شده باید تأیید کند که از سایه در مکانهایی که در غیر این صورت عابران پیاده / دوچرخه سواران آسیب پذیر هستند ، اجتناب می شود. چراغ خیابانی ، براکت های نصب شده روی دیوار ، باتری های خورشیدی و سایر اتصالات باید در برابر خرابکاری مقاوم باشند و در موقعیت هایی قرار بگیرند که خطر آسیب رسیدن به وسایل نقلیه را به حداقل برساند. این قطب ها باید برای ارتقا سطح شهرنشینی با مبلمان خیابان دیگر هم تراز شوند و برای اطمینان از پاک شدن مسیرهای عبور و مرور و سایر مناطق گردش در آن قرار بگیرند.

ارتفاع 

در طراحی نورپردازی در خیابان ها، باید به نوع چراغ خیابانی  که در بافت خیابان کارآمد است توجه شود. معمولاً مواردی است که روشنایی در خیابانها اساساً برای روشنایی بزرگراهها مناسب است اما برای  محیط خیابان متناسب نیست. مسائل اصلی در تأمین روشنایی مقیاس ، رنگ و درخشندگی است که به شرح زیر است :

مقیاس

 همانطور که در بالا گفته شد ، اغلب چراغ خیابانی برای اهداف بزرگراه ارائه می شود. نتیجه این امر این است که اغلب در چنین ارتفاعی برای سطح مقطع خیابان نامناسب و برای عابر پیاده / دوچرخه سوار خارج از مقیاس قرار دارد. طراحی شهری باید در طراحی خیابان به منظور روشنایی خالص ، مقیاس روشنایی نسبت به کاربران خیابان و پیام ها / سیگنال هایی که با طراحی روشنایی به رانندگان ارسال می شود ، در نظر گرفته شود. 

رنگ

 رنگ نور یکی دیگر از موارد مهم انتخاب چراغ خیابانی است. در مواردی که عابران پیاده مانند خیابان های کوچک حائز اهمیت هستند ، نور سفید به جای زرد یا نارنجی ترجیح داده می شود. نور سفید قضاوت بهتری از ویژگی ها / عناصر خیابان ، از جمله حالت چهره کاربران خیابانی را فراهم می کند ، که می تواند یک مولفه مهم در احیای نگرانی های امنیتی شخصی باشد.

روشنایی

 سطح قابل قبول روشنایی خیابان و چراغ خیابانی مطابق با استاندارد  5 لوکس است ، اگرچه توصیه می شود در مکانهایی که مردم جمع می شوند ، به عنوان مثال ایستگاههای اتوبوس ، مکانهای اجتماعات (در مناطق روستایی) ، 10 لوکس مناسب باشد. در ارائه طراحی بهتر شهری و فضای نمای فراگیر  جریان سطح روشنایی بسیار مهم است ، تغییرات ناگهانی در سطح روشنایی برای افراد کم بینا / افراد بسیار مشکل ساز است. اثر سایه زنی درختان / بوته ها نیز باید در تعیین گونه ها ، محل قرارگیری و مدیریت آنها در نظر گرفته شود.

انتخاب انواع چراغ خیابانی

انواع چراغ های خیابانی 

به طور عمده شش نوع چراغ خیابان در دسترس است که می تواند در مکان های مختلف همراه با طراحی شهری منطقه و سایر عوامل روشنایی خیابان مورد استفاده قرار گیرد. انواع چراغ های خیابان به شرح زیر است:

 چراغ های خیابانی متال هالید 

لامپ ها / لامپ های متال هالید به طور عمده در چراغ خیابانی ، چراغ های پارکینگ و چراغ های استادیوم استفاده می شوند. رنگ آنها بسیار درخشان است و به آلودگی نوری زیادی کمک می کند. آنها نسبتاً کارآمد هستند. آنها نور بسیار سفید تولید می کنند و عملکرد / ارائه رنگ خوبی دارند ، به این معنی که اشیا زیر این چراغ ها رنگ واقعی خود را نشان می دهند.

 چراغ های خیابانی سدیم فشار بالا (HPS)

لامپ سدیم فشار قوی (HPS) متداول ترین چراغ خیابانی در بسیاری از کشورهای جهان است. این از طریق مخلوط گازها ، که نور تولید می کند ، برق درخشان تولید می کند. لامپ خود بسیار ترجیح داده می شود زیرا به تعمیر و نگهداری بسیار کم یا کمتر نیاز دارد. این لامپ ها نسبتاً کارآمد هستند. چند دقیقه طول می کشد تا کاملاً روشن شوند و نوعی درخشش زرد نارنجی ایجاد کنند

چراغ های خیابان سدیم کم فشار (LPS)

لامپ کم فشار سدیم (LPS) نیز مانند چراغ HPS کار می کند. به جای تولید نور خالص سفید (تمام هفت رنگ رنگین کمان) ، لامپهای LPS چراغ خیابانی منحصراً نور زرد / گرم زرد تولید می کنند. در حالی که این چراغ بسیار کارآمد است ، اما روشن شدن کامل لامپ چند دقیقه طول می کشد. نور بسیار زرد - نارنجی رنگ است.

چراغ های خیابانی دیود ساطع کننده نور (LED)

فناوری های LED در 5-6 سال گذشته به سرعت توسعه یافته اند و اکنون این لامپ ها نیز در راه حل های روشنایی بیرونی ادغام شده اند. در حالی که صرفه جویی در مصرف انرژی قابل توجه است ، LED ها مقدار زیادی نور آبی / سفید آبی را ساطع می کنند که بیش از حد آن می تواند اثرات منفی بر سلامت انسان و حیات وحش داشته باشد. این چراغ ها در ترکیب با صفحات خورشیدی می توانند تقاضای مورد نیاز برق را به شدت کاهش دهند.