مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی

بیش از یک دهه است که لامپ ال ای دی وارد منازل ما شده اند. کارایی بالا رنگ نور مطلوب و ذخیره سازی انرژی از ویژگی های این لامپ های نوظهور است. با گسترش استفاده از این لامپ ها، اثرات مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی هم مورد تحقیق قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم اثرات مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی را با هم برسی کنیم.

مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی

مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی چشم ها

آیا مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی بر سلامتی چشم ها باعث آسیب آن ها می شود؟  مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی چشم ها بیشتر به دلیل قرار گرفتن در معرض نور آبی آن است،  زیرا آسیب چشم به عوامل مختلفی از جمله میزان قرار گرفتن در مدت زمان طولانی در معرض نور لامپ ال ای دی سفید بستگی دارد. (ابتلا به عوارض جانبی روشنایی LED اواخر شب نسبت به ساعات اولیه شب خطرناک تر است) . اصولاً اگر مدت زمان زیادی را در معرض نور شدید LED قرار گیرید، احتمال آسیب دیدن چشم افزایش می یابد و به همین دلیل است که انتخاب نور شما تا حد زیادی بر سلامت چشم شما تأثیر می گذارد. البته مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی به رنگ نور آن ها هم بستگی دارد.

مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی چشم ها

 کدام نور رنگ برای چشم بهتر است؟

بدیهی است که پاسخ نور طبیعی است. با این حال ، حتی نور خورشید می تواند اثرات مخربی بر روی چشمان شما داشته باشد و به همین دلیل متخصصان بهداشت اغلب افراد را از نگاه مستقیم به آفتاب نهی می کنند. دلیل برتری نور خورشید این است که معمولاً ظاهر گرم تری دارد و ریتم شبانه روزی طبیعی ما را حفظ میکند. 

مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی چشم ها و بدن

مضرات لامپ ال ای دی برای بدن

نه در واقع لامپ های ال ای دی آفتابی دقیقاً همان چیزی است که شما هنگام جستجوی وسایل روشنایی عالی و کارآمد با کمترین امکانات لازم به آن نیاز دارید. مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی شاما ال ای دی های با نور آفتابی نمی شود. لامپ آفتابی از این نظر برای چشم مفید است که در عین حال که از نور طبیعی تقلید می کند اما اشعه ماوراءبنفش مضررا ساطع نمی کنند. بنابراین ، اگر سوال شما این است که  لامپ برای چشم بی خطر است؟ لامپ های  ال ای دی آفتابی پاسخ شماست. آیا نگاه کردن به نور لامپ ال ای دی ایمن است؟بله. اما فقط برای مدت کوتاه، زیرا خیره شدن طولانی مدت به لامپ های ال ای دی چشم شما را در معرض نور آبی زیادی قرار می دهد. که می تواند تأثیرات کوتاه و بلند مدت بر سلامت بینایی شما داشته باشد. بنابراین مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی به مدت زمان قرارگیری در معرض هم بستگی دارد

 مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی انسان

 چگونه از چشمان خود در برابر لامپ ال ای دی محافظت می کنید؟

برای اطمینان از اینکه چشمان شما سالم و عاری از هرگونه عوارض ناشی از مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی است، از خیره شدن مستقیم به لامپ ال ای دی خودداری کنید. لامپ ال ای دی با رنگ نور سفید و خنک را در مکان هایی که بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانید نصب نکنید. در عوض، از لامپ های ال ای دی با نور گرم و آفتابی استفاده کنید. زمان قرار گرفتن در معرض نور لامپ ال ای دی را حداکثر به 6-7 ساعت در روز محدود کنید. به این ترتیب چشمان شما کمتر در معرض نور آبی قرار می گیرند و مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی کاهش می یابد این مراحل ساده ای برای محافظت از چشمان شما در برابر استرس و آسیب  است. به هر حال ، کنار چشم ، آیا مشکلات سلامتی دیگری وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید؟

لامپ های ال ای دی و مشکلات سلامتی

علوه بر مشکلات چشمی، آیا مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی می تواند بر موارد دیگر هم اثر بگذارد. برای درک کامل این موضوع ، باید دانش خود را در مورد زیست شناسی انسانی بررسی کنیم. همه ما می دانیم که بدن ما از طریق فرایندهای بیولوژیکی و با کمک هورمون ها عمل می کند. و یکی از هورمونهای مهم ملاتونین نام دارد که مسئول همگام سازی ساعت بیولوژیکی بدن ما و مهار چرخه تاریکی است. این فرآیند اغلب بدن ما را برای خواب آماده می کند در حالی که چندین واکنش فیزیولوژیکی را نیز در پی دارد: تنظیم دما، فشار خون، ترشح آنزیم های گوارشی، تولید هورمون های دیگر و جدا از این توابع، ملاتونین همچنین عامل محافظت از نور، بازدارنده ضد تومور، تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن، هورمون ضد التهاب، اثرات آنتی اکسیدانی را کاهش می دهد. بنابراین ، بدون وجود ملاتونین کافی در بدن دچار مشکل می شویم. اما روشنایی لامپ ال ای دی در کجا قرار دارد؟ تحقیقات نشان داده است که افزایش قرار گرفتن در معرض LED های سفید باعث قرار گرفتن در معرض نور آبی می شود. که به نوبه خود تولید ملاتونین را سرکوب می کند.

اما قرار گرفتن در معرض نور آبی تنها از وسایل روشنایی ال ای دی حاصل نمی شود،شما ممکن است آن را از طریق تلفن های هوشمند، لپ تاپ ها، تلویزیون ها، تبلت ها یا هر مورد دیگری که با استفاده از فناوری نور LED سفید ساخته شده است دریافت کنید. به همین دلیل، توصیه می شود از قرار گرفتن در مقابل صفحه نمایش LED ، سه ساعت قبل از خواب خودداری کنید. بنابراین مضرات لامپ ال ای دی بر سلامتی ناشی از نور ابی است که آن ها ساطع می کنند

با توجه به این موضوع ، بیایید چند مشکل سلامتی را که ممکن است در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور LED سفید ناشی شود ، بررسی کنیم ...اثرات سلامتی در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض LED ها علوه بر فشار دید، ممکن است بی خوابی را به ما تحمیل کنند. چرا؟ نور آبی که از LED ها دریافت می کنید باعث ایجاد هوشیاری می شود بنابراین نتیجه آن عدم خواب طبیعی است. بدیهی است که اگر خواب با کیفیت کافی نداشته باشید دچار مشکلات سلامتی می شوید

علاوه بر این ماکولا بخشی از چشم است که به شما امکان دیدن تصاویر واضح از اشیا را می دهد. برای افراد بالای 50 سال ، دژنراسیون ماکولا می تواند باعث کاهش بینایی شود. اما نور لامپ LED چگونه در این مورد جای می گیرند؟ طبق تحقیقاتی که توسط آژانس فرانسه ، بهداشت و ایمنی و بهداشت شغلی (ANSES) انجام شده است، در معرض نور آبی مزمن می تواند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولای وابسته به سن را افزایش دهد.

نویسنده : مرضیه قائمی | 1399/10/22

نام نویسنده: مرضیه قائمی