لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ ال اي دي فیلامنتی, در دسته لامپ هاي دکوري، زیبایی و هنري قرار می گیرند که علاوه بر ظاهري زیبا، نور مناسبی نیز منتشر می کنند. لامپ فیلامنتی در واقع نوعی لامپ ال ای دی است که از نظر ظاهري شبیه لامپ هاي کلاسیک قدیمی با ظاهري حبابی و یا شمعی است.  

لامپ ال ای دی فیلامنتی

 اجزای لامپ ال ای دی فیلامنتی

در لامپ ال ای دی  فیلامنتی حبابی نوع فیلامنت، درایور ویک گاز داخلـی استفاده شده است که در ادامه آن را به تفصیل بررسی می کنیم

1) فیلامنت:  در لامپ ال اي دي فیلامنتی تکنولوژي COB یعنی چیپ بر روي  برد استفاده می شود که شامل برد-چیـپ وپوشش فسفر می باشد. جنس برد می تواند یاقوت، سرامیک ، برنز و یـا شیشـه باشـد .جنس میلـه از یاقوت بخاطر هدایت گرمایی و انتقال نور, بهترین انتخاب هست وبعد ازآن سرامیک، برنز وشیشه.  این میله  شفاف باعث می شود تا نور ساطع شده بدون هیچ گونه تداخلی به طور مساوي و یکنواخت پراکنده شود و باعث افزایش زاویه انتشار نور لامپ فیلامنتی ال ای دی شود. ( یکی از مزایاي این لامپ فیلامنتی ال ای دی داشتن زاویه نور بیشتر (360 درجه) نسبت به لامپ هاي ال اي دي معمولی می باشد)  

اجزای لامپ ال ای دی فیلامنتی

 بعد از جاگذاري چیپ ال اي دي بر روي بستر میله اي , آنرا در یک رزین ساخته شده از یک مخلوط سیلیکون و فسفر قرار می دهند تا پوشش فسفري بر روي میله بنشیند  این طراحی ابتکاري اجازه می دهد تا از هر دو LED آبی و همچنین LED قرمز براي تعدیل دماي رنگ لامپ ال ای دی فیلامنتی استفاده شود. بیشتر تولیدکنندگان فقط براي تنظیم دماي رنگ به فسفر اعتماد می کنند. این درجه کنترل اضافه شده به سازنده لامپ اجازه می دهد تا سطح دقیق تري از درجه حرارت رنگ و انعطاف پذیري را در طول فرآیند تولید فراهم کند .معمولا اگر رنگ فسفر لیمویی باشد دماي رنگ مهتابی است و اگررنگ فسفر پرتغالی باشد دماي رنگ آفتابی است.( صرفا یک شناسه است)  

پوشش فسفر براي عملکرد CRI و ایمنی لامپ ال ای دی فیلامنتی نیز بسیار مهم است. پوشش نامناسب فسفر می تواند باعث نشت نور LED آبی شود ، همانطور که برخی گزارش ها می گویند براي شبکیه چشم مضر است.  

شاخص نمود رنگ لامپ ال ای دی فیلامنتی

  2) LED چیپ تعداد 20 الی 30 عدد- بهره نوري 90LM/W   تا 130LM/W( از مزایاي این لامـپ نسـبت بـه لامـپ هـاي  ال اي دي معمولی است که داراي بهره نوري بسیار بالایی می باشد)  

 3) درایور: درایورها نقش مهم وتعیین کننده اي در طول عمر لامپ ال ای دی فیلامنتی دارند.که به دو نوع دیمر دار و بدون دیمرتقسیم می شوند.  

4)گاز بی اثر:  نقش گاز در LED فیلامنتی حبابی هدایت و انتقال حرارت  تولید شده بوسیله LED  به شیشه می باشد. گاز هلیوم (He)   این نقش را در این لامپ بازي می نماید.  بنابراین درمورد لامپ ال ای دی فیلامنتی هر چهار موردفوق به همراه نوع برند می تواند تعیین کننده قیمت و کیفیت لامپ باشد.  

نحوه تولید نور لامپ ال ای دی فیلامنتی

فاکتورهاي تعیین کننده طول عمر لامپ ال ای دی فیلامنتی 

 1- فیلامنت LED  که شامل چیپس ومیله LED  2- درایور  3- گاز 

همانطور که می دانید حرارت یک فاکتور موثر برطول عمرLED می باشد  بخصوص در لامپ ال ای دی فیلامنتی که هیت سینک مانند لامپ هاي ال اي دي مدل هاي دیگر وجود ندارد بنابراین در مبحث LED مدیریت این حرارت مقوله حایز اهمیت می باشد.  ضمنا یکی از دلایل مهم که این مدل لامپ ها هنوز در وات هاي بالا تولید نمی شود بحث اتلاف حرارت است که نمی شود انجام داد.   

دراین نوع لامپ ال ای دی فیلامنتی گرماي تولید شده از میله به پایه بر د و لایه فسفر  و از آنجابه گاز و از گاز به شیشه انتقال داده می شود.اما هدایت گرمایی شیشه و هوا بسیار ضعیف هست بنابراین موثرترین راه براي کاهش حرارت,  کم کردن گرماي خروجی از منبع حرارت یعنی فیلامنت می باشد.  بطور معمول 20 الی 30 عدد چیپ برروي میله سوار می شود.بهترین راه براي کاستن گرماي خروجی کاستن جریان ورودي براي هر LED چیپ سوار شده روي میله  می باشد. براي مثال جهت کاستن حرارت خروجی و بتبع آن براي افزایش طول عمرلامپ ال ای دی فیلامنتی  می توان جریان مجاز ورودي براي چیپس LED در یک حباب نرمال که 20mA است به 10 الی mA 13 تنظیم  نمود. 

اما نکته اي که هست کاهش جریان باعث افت لومن خواهد شد.تامین کنندگان جهت جلوگیري از افت شار نوري طول میله را افزایش می دهند .یعنی از 9 الی 10 میل به 9 الی 12 میل  و یا حتی 15 میل ارتقاء می دهند. البته اینکار  شامل هزینه خواهد بود.اما شایسته است که 10 الی 20% قیمت تمام شده را افزایش دهیم تا 30 الی 35% طول عمر بیشتري براي لامپ متصور شویم.  

نویسنده : مرضیه قائمی | 1399/10/20

نام نویسنده: مرضیه قائمی