خرید و قیمت سیم و کابل آنتن ( تیر ۱۴۰۳ )

کابل آنتن یک محصول مهم و ویژه از انواع سیم و کابل است که برخی از افراد آن را با نام سیم  آنتن نیز شناسایی می کنند. این محصول در دسته انواع کابل کواکسیال قرار می گیرد. این کابل به گونه ای طراحی شده است که برای انتقال سیگنال کاربرد دارد. جالب است بدانید که با استفاده از این محصول، شما می توانید تلفن، تلویزیون، مودم و روتر را به شبکه مورد نظر متصل نمایید.

 کابل  آنتن تک رشته ای نبوده و معمولا در مدل های چند رشته ای به فروش می رسد. به همین علت هم می تواند کاربرد های زیادی داشته باشد. هادی این کابل مسی است. این هادی درون یک پوشش نازم آلومینیومی قرار داده می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های انواع سیم آنتن مربوط به مدیریت نویز است. این محصول به گونه ای طراحی شده است که در زمان گیرندگی، نویز ها نمی توانند به آن وارد شوند. همچنین در زمان فرستندگی هم هیچ تابشی در طول این کابل مشاهده نمی شود. این محصول می تواند محافظت فوق العاده ای داشته باشد.

سیم و کابل

انواع مختلف کابل آنتن

کابل آنتن در دسته بندی های مختلفی در بازار های ایرانی به فروش می رسد. این محصولات به گونه ای طراحی شده اند که در موقعیت های مختلف کاربرد های زیادی خواهند داشت ولی، شما حتما باید با اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های این محصول فوق العاده آشنا باشید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید. این محصول با استفاده از یک رسانای داخلی تولید می شود. این رسانا باعث می شود تا یک لایه عایق انعطاف پذیر ایجاد شود.

به طور کلی شما می توانید کابل های قرار گرفته در دسته کابل های کواکسیال را در دو دسته بندی تقسیم کنید. دسته بندی اول کابل های معمولی و نرمی هستند که برای تلویزیون یا موقعیت های معمولی کاربرد دارند. همه ما حداقل یک بار در زندگی روزمره خود این مدل از کابل را دیده ایم. دسته دوم کابل هایی هستند که با استفاده از روش های خاص تولید شده و مخصوص انجام پروژه های شبکه می باشند. این کابل ها ضخامت بیشتری داشته و قدرت انتقال بالا تری را نیز از خود نشان می دهند. در کل شما باید بسته به فعالیت های مد نظرتان یکی را انتخاب کنید.  با توجه به این نکته، به لیست زیر توجه کنید. لیست زیر بهترین و محبوب ترین انواع کابل آنتن را به نمایش می گذارد. 

کابل آنتن : RG6: برای تلویزیون و ماهواره کاربرد دارد. RG11: در فاصله های خیلی طولانی و در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند کاربرد دارد. RG59: معمولا برای استفاده در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد. RG60: معمولا برای تلویزیون های ویژه ای که به شدت پر قدرت هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

کابل آنتن

امپدانس در این کابل چیست؟ 

یکی از مهم ترین مباحثی که در هنگام خرید کابل آنتن شما باید به آن توجه داشته باشید، امپدانس است. امپدانس یعنی مقاومت. میزان امپدانس در واقع به میزان مقاومت کابل مورد نظر اشاره دارد. هرچه میزان امپدانس کابل بالا تر باشد، مقاومت آن هم به طبع بالا تر می رود. جالب است بدانید که در هنگام عبور یک جریان از کابل کواکسیال، یک اختلاف پتانسیل در این کابل ایجاد می شود. این اختلاف پتانسیل می تواند بر روی مقاومت و قدرت انتقال سیگنال تاثیر گذار باشد. 

البته که وضعیت امپدانس کابل کواکسیال برای همه مدل های مختلف کابل یکسان نیست. کابل ها می توانند بر اساس میزان امپدانس و قطر رسانای خود تقسیم بندی های مختلفی داشته باشند. این مسئله به صورت مستقیم بر روی کیفیت کابل تاثیر گذار است. میزان امپدانس بر روی کیفیت نهایی کابل به صورت مستقیم تاثیر گذار است. پس، شما باید مطمئن شوید که کابل مورد نظر شما کیفیت ساخت بالایی داشته و میزان امپدانس مناسبی برای انجام فعالیت های خاص دارد. البته، جالب است بدانید که مدل ها و ساختار های مختلف این محصول به گونه ای طراحی شده اند که شما با خیال راحت می توانید آن را در موقعیت های مختلف به کار گیرید. فقط، شما باید به دنبال خرید و استفاده از بهترین ها باشید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید.

تفاوت موجود میان مدل های مختلف کابل

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله مهم اشاره کردیم، در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از طرح ها و ساختار های مختلف کابل آنتن در بازار موجود است و هر کدام از این مدل ها و ساختار ها نیز یک سری ویژگی های خاص دارند. کابل های آنتن به گونه ای طراحی شده اند که معمولا ساختار یکسانی دارند. ولی، میان دو کابل RG6 و RG59 یک سری تفاوت های خاص وجود دارد. یکی از این کابل ها برای تلویزیون کاربرد داشته و دیگری برای دوربین به کار می رود. 

کابل سری 6، یک کابل سنگین تر بوده و عایق بندی قوی تری دارد. این محصول می تواند قدرت عملکردی فوق العاده بالایی داشته باشد چرا که در ساخت این محصول از بهترین مواد اولیه استفاده شده است. این محصول در پروژه هایی که به پهنای باند زیادی نیاز دارند به شدت کاربردی است. جالب است بدانید که این محصول می تواند برای تلویزیون های ماهواره ای به شدت مناسب باشد. مدل 56 این کابل باریک تر بوده و تصاویر آنالوگ را منتقل می کند. به همین علت هم شما می توانید از مدل های مختلف این محصول در ساخت تلویزیون های آنالوگ یا سرویس های مربوط به تلفن همراه استفاده کنید. جالب است بدانید که این کابل ها می توانند بر اساس میزان ضخامت خود مقاومت های مختلفی هم داشته باشند. فقط، شما باید مطمئن شوید که در حال انتخاب کابل درست هستید.

مدل های مختلف کابل

نکات مهم برای استفاده از کابل آنتن

قبل از اقدام برای استفاده از انواع کابل آنتن در پروژه های مد نظر، شما باید بتوانید به خوبی این کابل را تست کنید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید. مسیر انتقال آنتن باید تا حد ممکن کوتاه باشد. مسیر های طولانی باعث می شوند تا فعالیت های مد نظر شما با مشکلات خاصی مواجه شوند. شیلد ها می توانند به عنوان محافظ در کابل ها کاربرد های زیادی داشته باشند پس شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید. در طول مسیر مقداری از سیگنال آنتن از بین می رود پس، شما باید مطمئن شوید که طول مناسب را انتخاب کرده اید. شما تحت هیچ شرایطی نباید از کابل های دو تکه استفاده کنید. فقط استفاده از کابل های یک تکه به شما توصیه می شود. 

استفاده از کابل های دو تکه می تواند کیفیت تصویر دریافتی شما را تا حد بسیار زیاد و قابل توجهی کاهش دهد. دیگر مسئله مهمی که شما باید به آن توجه داشته باشید مربوط به انشعاب گرفتن ا ست. اگر شما هم قصد دارید تا از یک کابل آنتن انشعاب بگیرید، حتما باید از وسیله ای خاص با نام اسپلیتر استفاده کنید. اسپلیتر می تواند کابل آنتن را به چند شاخه تقسیم کند. 

بهترین انواع کابل برای خرید

اگر شما هم به دنبال خرید کابل آنتن هستید، حتما باید از بهترین و قوی ترین مدل ها استفاده کنید تا با هیچ مشکل خاصی مواجه نشوید. مطمئنا در حال حاضر برند های ایرانی زیادی در زمینه عرضه و فروش مدل های مختلف این محصول فعالیت می کنند. هر کدام از این برند ها محصولات خود را با یک سری تعرفه های ویژه به فروش می رسانند. ولی معمولا همه آنها از یک فرمول ساخت استفاده می کنند. پس، برای خرید بهترین مدل این کابل شما باید به پروژه و نیاز های خود توجه داشته باشید. در غیر این صورت، مطمئنا با یک سری مشکلات خاص مواجه می شوید. این مسئله می تواند بر روی فعالیت های اصلی شما تاثیرات خیلی زیادی داشته باشد. به طوری که خرید یک کابل اشتباه پروژه را از کار می اندازد.

قیمت سیم آنتن

قیمت سیم آنتن

قیمت نهایی که شما باید برای خرید و استفاده از انواع کابل آنتن پرداخت کنید، همیشه یکسان نبوده و می تواند تحت تاثیر یک سری عوامل و فاکتور های خاص متغیر باشد. قیمت کابل آنتن هم اکنون به یک حد مناسب رسیده که دچار نوسان نشود. ولی، همچنان ریسک تغییر قیمت وجود دارد. اولین عاملی که می تواند بر روی قیمت کابل آنتن تاثیر گذار باشد، شرکت فروشنده ای است که شما از آن خرید می کنید. 

شما همیشه باید به دنبال خرید کابل از بهترین و قوی ترین فروشگاه های ایرانی باشید تا با هیچ مشکل خاصی در این زمینه مواجه نشوید. دیگر عاملی که شما باید به آن توجه داشته باشید جنس و کیفیت ساخت است. همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله اشاره کردیم، در حال حاضر مدل های بسیار زیادی از طرح ها و ساختار های مختلف کابل آنتن در بازار موجود است و هر کدام از این مدل ها نیز یک سری ویژگی های خاص دارند. با انتخاب بهترین و قوی ترین مدل های کابل آنتن شما می توانید نیاز های کلی و جامع خود را به طور کامل رفع نمایید. البته، شما باید به این مسئله هم توجه داشته باشید که میزان خرید سیم آنتن هم بر روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. هنگامی که عرضه و تقاضا به تعادل نرسند، کاربران برای خرید کابل آنتن با مشکلات زیادی مواجه می شوند.