کابل دوربین مداربسته { خرید و قیمت کابل ترکیبی + ارسال به تمام نقاط ایران }

ما در دنیایی زندگی می‌کنم که هوشیار بودن به یک نیاز اساسی تبدیل شده است. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ابزار جدید، پیدا کردن سارقان دیگر مثل زمان گذشته کار سختی نیست. سیستم نظارت تصویری که به عنوان سیستم دوربین مداربسته شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از لوازم الکترونیکی و سیم و کابل است که قابلیت ثبت تصاویر را فراهم می‌کند. سیستم دوربین مدار بسته، به تصاویر ویدیویی و یا سایر اطلاعات استخراج شده این اجازه را می‌دهد که فشرده، ذخیره و از طریق شبکه‌های ارتباطی و یا پیوندهای داده دیجیتال منتقل شوند. در این بحث، انواع کابل دوربین مداربسته که اجزای مختلف دوربین را به هم متصل می‌کنند، با جزئیات توضیح داده می‌شوند.

کابل دوربین

اتصال کابل دوربین های مداربسته، سخت‌ترین کار مربوط به راه اندازی یک سیستم است. نوع کابل دوربین امنیتی مورد نیاز شما، کاملا به نوع سیستم و وظایفی که از آن می‌خواهید بستگی دارد. برای مثال اگر سیستم آنالوگ دارید باید از یک نوع کابل استفاده کنید، و اگر سیستم IP دارید باید از نوع دیگر بهره ببرید. در سیستم های IP و یا همان سیستم های تحت شبکه، برای انتقال داده و تصاویر از کابل‌های شبکه استفاده می‌شود. در این مبحث فقط به سیستم‌های آنالوگ پرداخته می‌شود.

کابل دوربین سیستم مداربسته به زبان ساده

به طور کلی سیستم کابل دوربین مداربسته دارای تعدادی ابزار و قطعات است. احتمالا این موضوع برای افراد عادی که با این سیستم ها سروکار ندارند مقداری گیج کننده باشد. بنابراین می‌خواهیم با زبانی ساده همه چیز را برای شما موشکافی کنیم. برای این هدف، درک اصول اولیه از جمله اینکه دوربین مداربسته چیست و چرا انتخاب کابل دوربین مناسب مهم است، اهمیت دارد.

دوربین مداربسته (CCTV) با اسم مخفف Closed-Circuit Television، ابزاری است که از دوربین فیلمبرداری برای انتقال داده و سیگنال به یک محیط خاص استفاده می‌کند. برای این منظور، این سیستم نیازمند کابل دوربین هایی می‌باشد تا کیفیت سیگنال‌های ویدیویی را افزایش دهند. پس کابل دوربین مداربسته به طور خاص برای انتقال فرکانس ویدیویی با کمترین میزان تضعیف فرکانس طراحی شده است. گزینه‌های زیادی برای خرید کابل دوربین مداربسته وجود دارد که هر کدام به انتقال بهتر فرکانس‌های ویدیویی کمک می‌کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به عملکرد انواع مختلف این کابل‌ دوربین ها و اهمیت آن‌ها برای سیستم دوربین مداربسته.

کابل دوربین کواکسیال

کابل دوربین کواکسیال (Coaxial)

با گذشت نزدیک به یک قرن از وجود کابل دوربین کواکسیال، هنوز هم به دلیل کیفیت بالای لایه محافظتی از آن‌ها استفاده می‌شود. وظیفه این لایه محافظتی، جلوگیری از تداخل سیگنال‌ها است. کابل دوربین کواکسیال، کابل های ضخیمی از سیم و یا الیاف غیرفلزی هستند، که از یک هسته داخلی عایق که دور آن را سیم عایق انعطاف پذیر می‌پوشاند، تشکیل شده‌اند. در ابتدا از این کابل ها برای اتصال گیرنده شبکه‌های تلویزیونی به ماهواره‌ها استفاده می‌شد. همچنین گاهی اوقات شرکت های تلفنی هم از این مدل کابل استفاده می‌کنند. نصب این کابل ها ساده بوده و در دو اندازه مختلف برای دوربین های مدار بسته استفاده می‌شود. 

کابل دوربین کواکسیال RG-6: این کابل از جنس مس و آلومینیوم است و برای پهنای باند بالاتر به کار می‌رود. بنابراین برای دوربین‌های مداربسته داخلی انتخاب مناسبی نیست. این کابل دوربین از انواع دیگر سنگین تر بوده و برای نصب سیستم در محل کار مقامات شهری و اداره‌جات پلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل دوربین کواکسیال RG-59: عدد 59 در این کابل نشان دهنده قطر 059/0 متری آن است. استفاده از این نوع کابل برای پهنای باند کمتر توصیه می‌شود. بنابراین برای نصب دوربین‌های مداربسته در ساختمان‌ها، ویلاها، هتل‌ها و سایر فضاهای داخلی گزینه ایده‌آلی به شمار می‌روند. در هر دو مدل کابل، RG مخفف کلمه Radio Guide یا همان راهنمای رادیو می‌باشد.

با دوام بودن، چند منظوره بودن، انتقال سیگنال در مسافت‌های طولانی و داشتن قابلیت اطمینان، از مزایای کابل دوربین کواکسیال به شمار می‌رود. بالا بودن قیمت کابل دوربین کواکسیال نیز یکی از معایب این مدل کابل‌ها محسوب می‌شود. با توجه به کیفیت نسبتا بالایی که دارند، معمولا از قیمت بالایی برخوردار هستند. 

کابل‌های برق

علاوه بر کابل دوربین که به یک مدل از آن در بالا اشاره شد، از کابل برق برای انتقال نیروی الکتریکی و برق رسانی در سیستم دوربین مدار بسته استفاده می‌کنند. کابل دوربین PnP یک گزینه ساده و ارزان قیمت برای برق رسانی در سیستم دوربین مداربسته می‌باشد. برای اتصال کابل‌ها در سیستم دوربین مداربسته، چه کابل‌های انتقال ویدیو و چه کابل‌های برق رسانی، از متصل کننده BNC استفاده می‌شود. در برخی موارد سیستم دوربین مداربسته در چنان موقعیت حساسی قرار دارد که نباید زیاد از کار بیفتد. پس اگه کابل برق رسانی با مشکل مواجه شد، PnP ها این قابلیت را دارند که به سرعت تعمیر شوند. تعمیر و استفاده از این نوع کابل‌ها زیاد طول نمی‌کشد و کاملا کاربر پسند طراحی شده اند.

 پس دریافتیم که علاوه بر وجود کابل‌ دوربین برای انتقال ویدیو به مبدا، کابل‌هایی برای برق رسانی در سیستم نیز باید وجود داشته باشند. امنیت بالا و ماندگاری از ویژگی های این کابل به شمار می‌رود. منظور از امنیت بالا این است که معمولا طوری آن‌ها را نصب می‌کنند که خطر برق گرفتگی وجود نداشته باشد. علاوه بر موارد گفته شده، قیمت پایین نیز از دیگر ویژگی آن ها محسوب می‌شود. اما بزرگترین عیب این مدل کابل این است که از آن نمی‌توان برای انتقال داده‌ها و تصاویر استفاده کرد.

کابل ترکیبی

کابل ترکیبی

کابل دوربین ترکیبی، همان کابل های کواکسیال هستند که مجموعه‌ای از سیم های برق رسانی نیز در کنار آن ها قرار گرفته است. هرچند ممکن است کنترل این مدل از کابل دوربین ها کار پیچیده‌ای باشد، اما با این حال کابل ترکیبی وظیفه انتقال داده و تصاویر ویدیویی، و همچنین برق رسانی سیستم را به طور هم‌زمان انجام می‌دهد. کابل دوربین ترکیبی از ترکیب کابل دوربین کواکسیال RG-59 و همچنین کابل برق 2/18 ساخته شده است. اولی وظیفه انتقال دیتا و تصاویر را برعهده دارد و دومی نیز وظیفه برق رسانی. دقت کنید که برای استفاده از کابل دوربین ترکیبی، دستگاه ضبط و سیستم تغذیه دوربین مداربسته باید کنار یکدیگر قرار داشته باشند. 

چند کاره بودن و قابلیت اطمینان از مزایای کابل دوربین ترکیبی به حساب می‌آیند. توجه کنید که این کابل دوربین امکان انتقال برق را، بدون هیچگونه تداخل با انتقال داده و تصویر فراهم می‌کند. همچنین این کابل ها روند راه اندازی یک سیستم را بسیار ساده می‌کنند. اما باید این موضوع را مد نظر قرار داد که نصب آن‌ها مقداری نسبت به سایر کابل‌ها دشوار بوده و به افراد باتجربه‌تری برای نصب نیاز است. با توجه به کیفیت و مدل‌های مختلف موجود در بازار، قیمت کابل ترکیبی متفاوت است. همچنین علاوه بر کابل ترکیبی، به این نوع از کابل‌ها کابل سیامی (Siamese) نیز گفته می‌شود.

کابل دوربین فیبر نوری 

به دلیل اینکه نصب کابل دوربین فیبر نوری زمان و نیروی انسانی زیادی را می‌طلب، گران‌ترین گزینه برای استفاده در یک سیستم دوربین مدار بسته می‌باشند. اگرچه فیبر نوری فرکانس و سیگنال باکیفیت تری را ارائه می‌دهد، اما هزینه استفاده از آن بسیار زیاد است. اما فیبر نوری چیست؟ فیبر نوری یک رشته بسیار نازک از شیشه خالص است که به عنوان هدایت کننده نور در فواصل طولانی از آن استفاده می‌کنند. کابل فیبر نوری از دو لایه تشکیل شده است. بخش هسته که وظیفه انتقال سیگنال نوری را بر عهده دارد و روکش پلاستیکی که دور هسته را احاطه کرده است.

کابل دوربین فیبر نوری داده ها را به سرعت هرچه تمام‌تر انتقال می‌دهد. بنابراین در جایی که نیاز به انتقال سریع داده باشد، از این کابل استفاده می‌کنند. کارایی استفاده از این نوع کابل به شدت بالاست، به طوری که هیچگونه تداخل الکترومغناطیسی و یا نیاز مجدد به انتقال به وجود نمی‌آید. معمولا این کابل‌ها حجم اطلاعات بیشتری را نسبت به سایر کابل‌ها منتقل می‌کنند، پس هرچه پول بدهید، آش می‌خورید. برای انتقال داده در فواصل طولانی مانند فاصله بین دو قاره از کابل دوربین فیبر نوری استفاده می‌شود. 

کابل دوربین فیبر نوری دارای معایبی نیز می‌باشد. معمولا نصب و نگه‌داری آن‌ها به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد. از الیاف شیشه آن‌ها باید به خوبی مراقبت شود. هرگونه خراش جزئی روی الیاف شیشه، توانایی کابل در انتقال موثر داده را با خطر مواجه می‌کند. برای رسیدگی و به کار گیری کابل دوربین فیبر نوری به تسلط زیاد بر مهندسی الکترونیک نیاز است و افراد معمولی نمی‌توانند با آن کار کنند. همانطور که اشاره شد، هزینه استفاده از آن‌ها نیز به شدت بالاست.

خرید کابل دوربین

راهنمای خرید کابل دوربین مداربسته

نرخ انتقال داده: مکان‌های مختلف به نرخ انتقال داده متفاوت نیاز دارند. به طور مثال اگر می‌خواهید از دوربین مداربسته در خانه استفاده کنید، خب مسلما به نرخ انتقال داده پایین‌تری نسبت به استفاده آن در بیمارستان و یا تاسیسات بزرگ نیاز دارید. بنابراین برای انتخاب کابل دوربین، ابتدا باید قابلیت نرخ انتقال داده آن‌ها را بسنجید.

طول کابل: هنگام خرید کابل دوربین مداربسته توجه کنید که طول کابل کمی بیشتر از متراژ مورد نیاز در سیستم دوربین مداربسته باشد. این موضوع به این خاطر است که اجزای مختلف سیستم به راحتی به یکدیگر متصل گردند.

هزینه: علاوه بر موارد فوق، تصمیم گیری در رابطه با خرید کابل دوربین مداربسته تا حدودی به وضعیت مالی شما نیز بستگی دارد. بنابراین توصیه می‌شود که ابتدا قیمت کابل‌های مختلف را با هم مقایسه نمونده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید. 

تجهیزات سیستم دوربین مدار بسته: طبیعتا هر چه سیستم شما پیچیده‌تر باشد، به کابل دوربین پیچیده‌تری نیاز است. واضح است که شما نمی‌توانید برای یک سیستم تجهیزاتی بسیار پیشرفته از یک کابل ارزان قیمت و معمولی استفاده کنید و بالعکس.

برند: در زمینه تولید کابل دوربین مداربسته، برندهای بسیار زیادی فعالیت می‌کنند. با این حال برخی از تولید کنندگان کابل دوربین مداربسته، به تولید محصولات با کیفیت مشهور شده‌اند که عبارتند از: برند Canare، برند Draka، برند Canford و برند Belden. بنابراین قبل از در نظر گرفتن سایر مارک‎‌ها، می‌توانید اولویت تان را به آن‌ها اختصاص دهید.

در پایان باید گفت که هر کابل دوربین در یک سیستم مداربسته، داری کاربرد منحصر به فرد خود می‌باشد. قبل از انتخاب کابل دوربین حتما آن‌ها را با هم مقایسه نموده و مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را بسنجید. امیدواریم راهنمای ما در مورد انواع مختلف کابل و استفاده از آن‌ها مفید واقع شده باشد.