کابل زمینی ( خرید آنلاین + بهترین قیمت کابل زمینی )

یکی از معروف‌ترین کابل‌هایی که در صنعت سیم و کابل و سیم‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل زمینی است. این کابل‌ها همانگونه که از نام آن‌ها پیدا است، نوعی سیم الکتریکی هستند که تا قسمت زیرین ساختمان شما گسترش پیدا می‌کنند. استفاده از کابل‌های زمینی و استاندارد سازی سیم‌کشی ساختمان‌ها با استفاده از آن‌ها، از سال ۱۹۶۰ میلادی به مرحله اجرا در آمده و تقریباً اکثر خانه‌های مدرن از آن زمان از این ساختار پیروی می‌کرده‌اند. مهمترین هدفی که برای استفاده از این کابل‌ها دنبال می‎شود، انتقال بارهای الکتریکی اضافی به مکانی امن است. توجه داشته باشید که قسمت جامد زمین زیر پای ما، بار الکتریکی منفی دارد. طبیعتاً تحت چنین شرایطی بارهای الکتریکی مثبت به سرعت جذب توده جامد زمین زیر پای ما می‌شود. 

کابل زمینی

به همین خاطر است که استفاده از کابل‌های زمینی که به آن‌ها کابل خشک نیز گفته می‌شود اهمیت پیدا می‌کند. این کابل‌ها کمک می‌کنند، بارهای مثبت به روش امن، مستقیم و کنترل شده به زمین برسند و بدون وقوع خطراتی مثل برق گرفتگی یا آتش سوزی تخلیه شوند. توجه کامل داشته باشید که بار‌های الکتریکی اضافی در تمام خانه‌ها وجود دارد. به همین دلیل هم معمولاً توصیه می‌شود خانواده‌ها از محافظ الکتریکی برای مراقبت از وسایل الکترونیکی ارزشمند خودشان استفاده کنند. اگر سیم کشی خانه شما همانگونه که گفتیم با روش کابل‌کشی زمینی باشد، الکتریسته اضافی به زمین انتقال پیدا می‌کند اما در غیر اینصورت ممکن است افزایش برق به چند روش خطرناک اتفاق بیفتد. بدترین حالت این است که برق از طریق بدن انسان منتقل شود و به سلامتی او آسیب وارد کند. البته اگر خوش شانس باشید و برق به بدن شما منتقل نشود، 

بازهم این احتمال وجود دارد که وسایل ضروری و ارزشمند ساختمان شما دچار آسیب شوند. یعنی در هر صورت باز هم استفاده کردن از کابل‌های دیگر به جای کابل‌های خشک می‌تواند برای شما آسیب‌های مالی به همراه داشته باشد. طبیعتاً تحت چنین شرایطی شما باید اولویت خودتان را حفاظت از سلامتی، ساختمان و اموال خودتان قرار دهید. آسیب به هر کدام از این موارد می‌تواند، ضرر و زیان جدی برای شما به همراه داشته باشد که یا غیر قابل جبران نباشد و یا جبران آن به شدت سخت باشد.

قیمت کابل زمینی

قیمت کابل زمینی 

با توجه به اینکه کابل زمینی به وسیله تولید کننده‌های مختلف و در اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود، یک قیمت واحد نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. در ادامه مهمترین عواملی که بر قیمت اینگونه کابل‌ها تاثیرگذار هستند را با هم مرور می‌کنیم:

• اندازه: طبیعتا اولین و اصلی‌ترین پارامتر برای قیمت‌گذاری کابل خشک، اندازه آن است. قطعاً هر چه اندازه این کابل بیشتر باشد، مبلغی که بابت خرید آن باید هزینه شود، بیشتر خواهد بود. البته ممکن است کابل‌های با اندازه‌های بزرگ به دلیل اینکه متریال‌های با کیفیتی ندارند ارزش پایین‌تری هم داشته باشند.

• ضخامت: ضخامت این کابل‌ها در دو قسمت مورد بررسی قرار می‌گیرد. ضخامت نامی ‌عایق و ضخامت نامی ‌روکش، که به صورت جداگانه اندازه گیری شده و در قیمت‌گذاری سیم‌های زمینی تأثیرگذار هستند. توجه داشته باشید که ضخامت عایق از ضخامت روکش کوچکتر است.

• میانگین و وزن: دو پارامتر مهم دیگری که در تعیین قیمت کابل زمینی اثرگذار هستند، میانگین قطر نهایی و وزن تقریبی کابل‌ها می‌باشند. یکی از نکات مهمی‌که در این قسمت باید به آن توجه کنید واحد وزن است. واحد وزن تقریبی کابل خشک، نسبت کیلوگرم به کیلومتر است.

• تولید کننده: تولید کننده، مهمترین عامل در تعیین قیمت کابل خشک است. طبیعتاً تولید کننده تمامی‌ پارامترهایی که قبلا خدمت شما معرفی کردیم را به اضافه مواد خامی‌که در تولید کابل مورد استفاده قرار می‌گیرند، مد نظر قرار داده و قیمت نهایی را تعیین می‌کند. اگر قیمت کابل تولید شده توسط شرکت‌های گوناگون را بررسی کنید متوجه تفاوت قیمت آشکار آنها می‌شوید. مثلاً در یک اندازه مشخص، تولید کننده اول به ازای هر متر از کابل، ۱۶۵۰۰ تومان قیمت گذاری کرده است و تولید کننده دوم همین اندازه را ۱۰۷۲۲ تومان تعیین قیمت نموده است. کاملاً مشخص است که برای خرید کابل زمینی در حجم زیاد، این اختلاف قیمت به شدت اثر گذار می‌باشد.

خرید کابل زمینی

نحوه خرید کابل زمینی

در مورد ویژگی‌های کابل زمینی، کاربردهای آن و نحوه قیمت گذاری این کابل‌ها توضیحاتی خدمت شما بیان کردیم. اما علاوه بر ویژگی‌هایی که در ابتدا خدمت شما بیان نمودیم، اگر قرار است این کابل‌ها را خریداری کنید، مرور چند نکته دیگر هم ضروری است. توجه داشته باشید که کابل‌های زمینی علاوه بر مزایای که قبلاً به آنها اشاره کردیم، کمتر در معرض آسیب‌های محیطی قرار دارد. همچنین این کابل‌ها برای ایمنی و نگهداری به نوار کمتری در مقایسه با خطوط هوایی احتیاج دارند. البته طبیعتاً با وجود این مزایا، قیمت این کابل‌ها هم بسیار بیشتر از کابل‌های دیگر است. در کنار آن، نگهداری، تعمیر و بروزرسانی این کابل‌ها نیز به شدت سخت و مشکل می‌باشد. به هر صورت، با توجه به مزایایی که این کابل‌ها دارند و می‌توانند از بروز بسیاری از خطرات جلوگیری به عمل آورند، به نظر می‌رسد استفاده از آن‌ها حداقل برای بخشی از سیم کشی ساختمان ضروری می‌باشد. 

در هنگام خرید این کابل‌ها شما باید به این نکته توجه داشته باشید که مشخصات کابل‌ها را با دقت مورد بررسی قرار دهید و از کیفیت کابل اطمینان حاصل کنید. مثلاً باید به این نکته توجه داشته باشید که حداکثر مقاومت‌ هادی برای کابل‌های 0.4 میلیمتری، ۱۴۷ کیلومتر بر اهم باید باشد و نه بیشتر. یا مثلاً این مورد را بررسی کنید که کابل‌ها بر اساس استاندارد IEC 60189 تولید شده باشند. ضمناً در هنگام خرید، قیمت این کابل‌ها را نیز بر اساس ویژگی‌ها و اندازه آنها همان گونه که در بخش قبلی گفتیم سنجش کنید و مراقب باشید پولی بیشتر از ارزش آن‌ها پرداخت نکنید. 

البته اگر برای خرید کابل خشک به سراغ تولیدکنندگان معتبر بازار بروید و محصولات آن‌ها را خریداری کنید، بسیاری از این دغدغه‌هایی که خدمت شما بیان کردیم را نخواهید داشت. تولیدکنندگان مختلفی هستند که در بازار این کابل‌ها را به فروش می‌رسانند و شما می‌توانید به آنها مراجعه کنید. در مجموع باز هم پیشنهاد می‌کنیم از کابل‌های زمینی حتی با وجود گران بودن آنها در مقایسه با دیگر کابل‌ها استفاده کنید. این کابل‌ها می‌توانند محیطی امن و بدور از خطر را برای ساختمان شما ایجاد کنند. خطراتی که دیگر کابل‌ها می‌توانند برای سلامتی شما و اموال شما داشته باشند، قطعاً بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که برای خرید این کابل‌ها پرداخت می‌کنید.