خرید و قیمت لامپ بلک لایت (بهترین قیمت آذر ۱۴۰۲)

لامپ بلک لایت نوعی منبع روشنایی و زیرمجموعه لامپ های تخصصی است، که عمدتاً پرتو ماوراء بنفش از خود ساطع می کند و نور مرئی بسیار کمی ایجاد می کند. از آنجایی که پرتو ماوراءبنفش لامپ بلک لایت خارج از محدوده دید انسان است، و پرتو آن نامرئی است، اتاقی که در آن این لامپ روشن می شود، بسیار تاریک به نظر می رسد. انواع مختلفی از لامپ بلک لایت وجود دارد، از جمله لامپ های فلورسنت ، لامپ ال ای دی ، لامپ های رشته ای و لیزرها . روشنایی این منابع نوری لامپ بلک لایت یکسان ایجاد نمی شوند، زیرا هر یک طیف منحصر به فردی از پرتو ماوراءبنفش تولید می کنند.

لامپ بلک لایت

لامپ بلک لایت چیست؟

لامپ بلک لایت ، لامپی است که پرتو فرابنفش از خود ساطع می کند . بلک لایت ها همچنین به عنوان لامپ های فرابنفش ، لامپ UVA ( یو وی ای ) و لامپ ماوراءبنفش شناخته می شوند. تقریباً تمام روشنایی لامپ بلک لایت باید در طیف پرتو یو وی باشد و نور مرئی بسیار کمی داشته باشد. برای مثال، اگر در یک اتاق تاریک پوستر و عکس فلورسنتی نصب شده باشد و از در این اتاق از لامپ بلک لایت استفاده کنیم، پوستر و عکس فلورسنت به زیبایی میدرخشد، همچنین ممکن است تکه های کاغذی را دیده باشید که در نور عادی خالی بنظر میرسد اما با روشنایی پرتو بلک لایت طرح و نقش روی آن ظاهر میشود، که این دقیقاً تاثیر پرتو ماوراءبنفش است. در بسیاری از پارک های تفریحی سرپوشیده و شهربازی ها از رنگ ها، طرح ها و نقش های دستی فلورسنت استفاده میشود، که تا زمانی که روشنایی بلک لایت به آنها تابیده نشود، نامرئی هستند و به محض اینکه پرتو ماوراءبنفش ساطع می شود این طرح ها و رنگ ها به زیبایی می درخشند.

قیمت لامپ بلک لایت

شما احتمالاً روشنایی بلک لایت را در شهربازی ها ، موزه های علوم و نمایشگرهای پارتی ها دیده اید. روشنایی بلک لایت ممکن است دقیقاً مانند لامپ های فلورسنت معمولی یا لامپ های رشته ای به نظر برسند ، اما بلک لایت کار کاملاً متفاوتی انجام می دهند. یکی را روشن کنید و لباس های سفید ، دندان ها و چیزهای مختلف دیگر در تاریکی می درخشند.

روشنایی لامپ بلک لایت

چرا به بلک لایت ، "نور سیاه" می گویند؟

پرتو فرابنفش برای چشم انسان قابل مشاهده نیست و این رنگ حباب این لامپ است که این منبع روشنایی را به بلک لایت معروف کرده ، بسیاری از بلک لایت ها نیز مقداری نور ماوراءبنفش ساطع می کنند. که این نوربنفش به شما این امکان را می دهد که متوجه بشید لامپ روشن است، و این برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور ماوراءبنفش، که می تواند به چشم و پوست شما آسیب برساند، بسیار حائز اهمیت است.

روشنایی لامپ بلک لایت

قیمت لامپ بلک لایت

لامپ بلک لایت در اشکال و انواع مختلفی در بازار موجود است و نوع منبع روشنایی است که قیمت لامپ بلک لایت را مشخص میکند. لامپ بلک لایت بصورت، لامپ های رشته ای ، لامپ فلورسنت ، دیودهای ساطع کننده نور ال ای دی و لیزرها و خصوصاً لامپ بخار جیوه ماوراءبنفش در بازار موجود هستند و مصرف کنندگان به نسبت کاربری مورد نیاز خود شکل و نوع این لامپ را مشخص میکنند . قیمت لامپ بلک لایت رشته ای نسبت به دیگر اشکال این لامپ بسیار معقول تر است اما باید در نظر داشته باشیم که لامپ های رشته ای پرتو ماوراءبنفش بسیار کمی تولید می کنند، بنابراین در واقع تاثیر ضعیفی از پرتو یو وی در محیط میگذارد.

تاثیر روشنایی لامپ بلک لایت

اگر شما در یک اتاق تاریک پوستر فلورسنت داشته باشید و از منبع روشنایی بلک لایت در تاریکی استفاده کنید، با روشن شدن لامپ بلک لایت ، پوستر به زیبایی میدرخشد و رنگ های فلورسنت به زیبایی دیده خواهند شد، و این درخشندگی در روشنایی عادی برای انسان قابل رویت نیست. همچنین ممکن است بوم ها و صفحاتی را دیده باشید که در نور معمولی خالی بنظر میرسد، اما با استفاده از روشنایی بلک لایت طرح و نقش خاصی که بر روی آنها بوسیله رنگ های فلورسنت کار شده، به زیبایی بروی آن ها ظاهر میشود. در بسیاری از مجتمع های تفریحی، شهربازی ها و اتاق های فرار، از طرح ها و نقش های دستی فلورسنت استفاده میشود که تا زمانی که روشنایی بلک لایت به آنها تابیده نشود، همه طرح ها نامرئی هستند و جذابیت بسیار زیادی به این فضاها میدهد.

خرید لامپ بلک لایت

روشنایی بلک لایت چیست؟

اگر شما یک لامپ بلک لایت را در یک اتاق تاریک روشن کنید، نور و درخشندگی که میبینید یک نور ارغوانی است، که همان اشعه ماوراءبنفشی است که لامپ ساطع میکند و شما نمیتوانید آنرا ببینید. چشمان ما میتواند نور مرئی را با طیف رنگهایی مثل قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش را ببیند و بالاتر از آن نور ماوراءبنفش است که نمیتوانیم ببینیم، آفتاب سوختگی و برنزه شدن تاثیراتی است که نور ماوراءبنفش بر روی پوست میگذارد. روشنایی بلک لایت یو وی ای تولید میکند. (یو وی بی خیلی مضر تر است). آنچه که تحت تاثیر روشنایی بلک لایت بر روی یک پوستر، تیشرت، تمبر یا حتی دیوار دیده میشود و میدرخشد، فسفر است. فسفر هر ماده ای است که در پاسخ به نوعی تابش نور مرئی ساطع میکند. فسفر انرژی موجود در اشعه ماوراءبنفش را به نور مرئی تبدیل میکند.

لامپ بلک لایت مهمانی

ساختار روشنایی بلک لایت

سیستم روشنایی بلک لایت ها با همین اصل کار میکنند. در واقع دونوع مختلف از روشنایی بلک لایت وجود دارد اما بصورت کلی با همین روش کار میکنند. لامپ بلک لایت اساساً یک لامپ فلورسنت با نوع دیگری از پوشش فسفر است. که این پوشش موج کوتاه یو وی بی و یو وی سی را جذب میکند و نور یو وی ای را ساطع میکند (به همان روش اولیه فسفر موجود در یک لامپ فلورسنت نور یو وی را جذب میکند و نور مرئی را ساطع میکند. همان لوله شیشه ای سیاه بیشتر میزان تابش نور مرئی را مسدود میکند، بنابراین در انتها فقط نور یو وی ای با طول موج بلند و خوش خیم همراه با مقداری نور مرئی آبی و بنفش از آن عبور میکند. روشنایی بلک لایت یک لامپ رشته ای مشابه یک لامپ خانگی معمولی است. اما از فیلترهای نوری برای جذب نور از رشته فیلامنت گرم شده استفاده میشود که همه چیز را جذب میکند به جز نور مادون قرمز و یو وی ای و میزان کمی از نور مرئی. در طراحی روشنایی بلک لایت و فلورسنت ، واکنش نور ماوراءبنفش ساطع شده با فسفرهای مختلف خارجی، دقیقاً همانند روشی است که نور ماوراءبنفش درون لامپ فلورسنت با پوشش فسفر واکنش نشان میدهد، فسفرهای خارجی تا زمانی که نور ماوراءبنفش به آنها تابیده میشود، میدرخشند.

رنگ فلورسنت بلک لایت

کاربری روشنایی بلک لایت

اگر شما در طول شب یک چراغ قابل حمل با روشنایی لامپ بلک لایت را با خود داشته باشید، متوجه میشوید که در اکثر فضاها و سطوح ذرات فسفر وجود دارد، همچنین فسفر به صورت طبیعی در دندان و ناخن های ما وجود دارد که تحت تابش پرتو نور ماوراءبنفش، تمامی اینها به زیبایی میدرخشند. ضمن اینکه فسفر در مواد و اجسام ساخته شده توسط انسان وجود دارد، از جمله صفحات تلویزیون، برخی رنگ ها، پارچه ها و حتی پلاستیک و اشیاء رنگی دارای فسفر هستند. در کلوپ ها و پارک های تفریحی و شهربازی ها از رنگ مخصوص بلک لایت استفاده میشود که با رنگ های مختلفی تحت تاثیرپرتو  بلک لایت به زیبایی میدرخشند. علاوه بر این استفاده از روشنایی بلک لایت کاربردهای علمی مختلفی هم دارد. شما می توانید رنگ فلورسنت و رنگ بلک لایت و حتی ژل و اسپری آنرا به راحتی از فروشگاههای فروش رنگ خریداری کنید، ضمن اینکه در سایت نوراکومارت می توانید خرید لامپ بلک لایت را در انواع و توان های مختلف را به سادگی انجام دهید.