چسب برق نوعی از انواع نوار چسب‌های فعال شونده با فشار است که برای عایق کاری سیم‌های‌ هادی جریان الکتریسیته به کار می‌رود. چسب برق از انواع تجهیزات برقی است .چسب‌های برق استاندارد برای این که بتوانند عایقی در کلاس H   باشند دارای لایه پوششی فایبر گلس هستند. متریال هدف در ساخت این قطعه متریالی است که به خوبی امکان کشیده شدن داشته باشد و همین طور به خوبی عایق کند. رایج ترین ماده در ساخت چسب برق پلاستیکِ وینیل است، اما باید بدانیم که چسب برق درنمونه‌های متعدد و با موادی لاستیکی متنوعی ساخته می‌شود. 

چسب برق

انواع چسب برق

نمونه‌های اولیه چسب برق از نوعی کنف آغشته به چسب و نوعی لاستیک غیر رسانا طبیعی ساخته می‌شدند. از این نوع از چسب برق به صورت معمول برای پوشش و عایق کاری نقاط لحیم شده به کار گرفته میشد. در دهه چهل میلادی وینیل وارد بازار شده و در طیف گسترده ای از اقلام از دوش حمام تا عایق سیم‌ها به کار گرفته می‌شود. البته استفاده از وینیل در ابتدا برای ساخت چسب برق امکان پذیر نبود و این تلاش مهندسان شرکت معظم 3M بود که نهایتا منجر به ساخت این محصول از متریال وینیل و شکل گیری صورت امروزی آن شد. 

انواع چسب برق

چسب برق رنگی

چسب برق در رنگ‌های متعددی ساخته می‌شود. معمولا برقکاران حرفه ای در مواردی که از چسب برق استفاده می‌کنند، رنگ مشکی آن را به کار می‌گیرند. در حقیقت چسب برق رنگی به دلیل ایجاد تنوع تولید نمی‌شود. تنوع در رنگ‌ها در چسب برق به دلیل آن است که به وسیله آن پیام‌های فنی و ایمنی منتقل شود . به طور مثال در استاندارد آمریکایی، چسب برق سبز برای نشان دادن سیم ارت استفاده می‌شود و چسب برق زرد نشان دهنده آن است که سیم حامل جریان برق فشار قوی در فاز C است. در تمامی ‌استانداردها برای عایق کاری عمومی ‌ولتاژهای پایین، از چسب برق مشکی رنگ استفاده می‌شود. 

چسب برق یکی از تجهیزات برقی محبوب برای مدیریت کابل است که از آن برای عایق بندی سیم هایی که برق را هدایت می کنند استفاده می شود. انواع چسب برق  دررنگ های متنوع تولید می شود، اما دلیل آن هیچ ارتباطی با زیبایی شناسی ندارد.

هر رنگ چسب برق یک هدف دارد. رنگ سیاه به طور کلی برای عایق بندی سیم ها استفاده می شود. رنگهای دیگر به عنوان "نوارهای مرحله ای" شناخته می شوند. این رنگ ها سطح ولتاژ و فاز سیم را نشان می دهد. از نوارهای مرحله ای روی سیم هایی استفاده می شود که فقط دارای عایق سیاه هستند. اگر این سیمها نیاز به مرحله بندی داشته باشند ، یک حلقه نوار روی هر انتهای آن نزدیک محل خاتمه قرار می گیرد تا هدف سیم مشخص شود.

در اینجا نگاهی به معنای رنگهای مختلف نوار می اندازیم:

چسب برق رنگی

 

اگر قرار است در بردهای مدار و موتورها استفاده شود، چسب برق باید تعدادی از مشخصات حیاتی را ارائه دهند. لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند، ماشین های چمن زنی ، تلویزیون ها ، ماشین های لباسشویی یا هر نوع دیگر از فناوری های مصرف کننده را باز کنید و احتمالاً می توانید داخل آن حداقل یک نوار چسب پیدا کنید.

انواع چسب برق روش های اتصال متداول و کم هزینه ای هستند که در انواع وسایل الکترونیکی و همچنین ماشین آلات موجود در خانه و محل کار مورد استفاده قرار می گیرند. از نظر یک فرد عادی ، شاید جدا کردن این نوارها از یکدیگر مسئله مهمی نباشد، اما برای تکنسین هایی که این کالاها را در تأسیسات سراسر دنیا مونتاژ می کنند ، تفاوت ها واقعاً مهم است.

آیا انواع چسب برق در صورت چسبیدن دائمی در برابر گرمای داخلی مقاومت می کند؟

تقریباً همه دستگاه های الکترونیکی یا موتوری هنگام استفاده گرم می شوند. این بدان معنی است که هر نوار چسبیده شده به اجزای داخل شاسی یک محصول خاص باید بتواند درجه حرارت بالا را برای مدت زمان طولانی کنترل کند. عدم انجام این کار می تواند عملکرد محصول و همچنین درک مصرف کننده از استانداردهای کیفیت تولید کننده را به خطر بیاندازد. با توجه به میزان گرمای تولید شده توسط موتور یا سایر اجزا ، بدون ذکر قدرت هر سیستم خنک کننده جانبی ، تصمیم نهایی سازنده در مورد چسب برق ممکن است متفاوت باشد. 

مقاومت چسب برق

پرسش های احتمالی 

به جای استفاده از یک محصول تولیدی ، تولید کنندگان ممکن است به چسب برق به عنوان بخشی از فرایند تولید احتیاج داشته باشند. با توجه به عملکرد چسب برق و کاربرد آن جنس آن نیز متفاوت است.

به عنوان مثال ، هنگام استفاده از مبلمان پاسیو در فضای باز با یک عامل ضد آب و هوا ، ممکن است لازم باشد که تکنسین ها قسمت هایی از محصول ناتمام را در صورت عدم نیاز به روکش ، مهر و موم کنند. چسب برق نه تنها باید محکم برای این فرآیند بچسبد ، بلکه باید در برابر گرمای شدید لازم برای تنظیم مواد شیمیایی ضد آب مقاومت کند و همچنین پس از آن بدون باقی مانده به راحتی پاک شود.

آیا چسب برق ضد آب است؟

چسب برق انواع مختلفی دارد. بعضی از آنها در برابر نفوذ آب مقاوم هستند و برخی دیگر این قابلیت را ندارند. بهترین نوع برای دور نگه داشتن آب ازچسب برق نوع اسکاچ استفاده کنید

 آیا نوارهای برقی قابل اشتعال هستند؟

اگر به اندازه کافی داغ شود بله. انواع خاصی از نوارهای الکتریکی وجود دارد که نسبت به بقیه مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارند.  اگر از رتبه بندی چسب برق موردنظر برای خرید مطلع شوید ، می توانید بفهمید که آیا این مقدار گرمای مورد نیاز شما را تحمل می کند.

 چسب برق چقدر قوی است؟

چسب برق قوی ترین نوار موجود نیست. نوار گوریل یا نوار چسب به طور کلی به عنوان قوی ترین نوار شناخته می شوند. اگر قدرت عاملی در خرید شماست ، فقط مطمئن شوید که چندین لایه از نوار را دور آن پیچیده اید و نتیجه خوبی از آن خواهید گرفت.

آیا چسب برق رسانا است؟

چسب برق مخصوصاً غیر رسانا طراحی شده است. هدف از نوار عایق بندی سیم ها یا موادی است که برق را هدایت می کنند.