برای مشاهده برنامه ها کلیک نمایید

چسب برق چیست :

چسب برق نوعی از انواع نوار چسب‌های فعال شونده با فشار است که برای عایق کاری سیم‌های‌ هادی جریان الکتریسیته به کار می‌رود. چسب برق از انواع تجهیزات برقی است .چسب‌های برق استاندارد برای این که بتوانند عایقی در کلاس H   باشند دارای لایه پوششی فایبر گلس هستند. متریال هدف در ساخت این قطعه متریالی است که به خوبی امکان کشیده شدن داشته باشد و همین طور به خوبی عایق کند. رایج ترین ماده در ساخت چسب برق پلاستیکِ وینیل است، اما باید بدانیم که چسب برق درنمونه‌های متعدد و با موادی لاستیکی متنوعی ساخته می‌شود. 

انواع چسب برق

نمونه‌های اولیه چسب برق از نوعی کنف آغشته به چسب و نوعی لاستیک غیر رسانا طبیعی ساخته می‌شدند. از این نوع از چسب برق به صورت معمول برای پوشش و عایق کاری نقاط لحیم شده به کار گرفته میشد. در دهه چهل میلادی وینیل وارد بازار شده و در طیف گسترده ای از اقلام از دوش حمام تا عایق سیم‌ها به کار گرفته می‌شود. البته استفاده از وینیل در ابتدا برای ساخت چسب برق امکان پذیر نبود و این تلاش مهندسان شرکت معظم 3M بود که نهایتا منجر به ساخت این محصول از متریال وینیل و شکل گیری صورت امروزی آن شد. 

چسب برق رنگی

چسب برق در رنگ‌های متعددی ساخته می‌شود. معمولا برقکاران حرفه ای در مواردی که از چسب برق استفاده می‌کنند، رنگ مشکی آن را به کار می‌گیرند. در حقیقت چسب برق رنگی به دلیل ایجاد تنوع تولید نمی‌شود. تنوع در رنگ‌ها در چسب برق به دلیل آن است که به وسیله آن پیام‌های فنی و ایمنی منتقل شود . به طور مثال در استاندارد آمریکایی، چسب برق سبز برای نشان دادن سیم ارت استفاده می‌شود و چسب برق زرد نشان دهنده آن است که سیم حامل جریان برق فشار قوی در فاز C است. در تمامی ‌استانداردها برای عایق کاری عمومی ‌ولتاژهای پایین، از چسب برق مشکی رنگ استفاده می‌شود. 

منبع: www.en.wikipedia.org