سیم تلفن ( کابل تلفن )؛ خرید و قیمت انواع سیم و کابل تلفن هوایی و زمینی

با جفت شدن دو سیم تلفن از جنس های مس یا آلومینیوم، سیم تلفن به وجود می آید. سیم تلفن به رانژه هم معروف است. این دو تار سیم تلفن نازک به شکل پیچ خورده به دور یکدیگر قرار می گیرند و با پوششی مخصوص که به دور آنهاست، قابل خریداری می باشد.  این سیم تلفن برای اتصال به دستگاه تلفن منازل مسیرهای پرپیچ و خم را سپری می کند و علاوه بر تلفن برای آیفون هم قابل استفاده است. کابل تلفن مبدا اتصال سیم تلفن از پایگاه مخابرات شروع می شود، به جعبه های تقسیمی که در سطح شهر وجود دارد می رسد. سپس به تک تک منازل مشترکین و افرادی که از تلفن ثابت استفاده می کنند، متصل می شود.

سیم تلفن

کیفیت سیم تلفن

این امور توسط افراد مجرب سازمان مخابرات انجام می گیرد. بدین صورت که از طریق زمینی با کابل های مخصوص مخابراتی کار گذاشته می شوند. اینها همان کابل تلفن هستند که کار برقراری ارتباطات را انجام می دهند. در تولید و ساخت انواع کابل مراحل کلی و مشترکی وجود دارد، اما کابل های مختلف از مواد مختلف و فرآیند های متفاوت تولید می شوند. کیفیت جنس و کارایی این محصول به عوامل مختلفی بستگی دارد، که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد.  1-مواد اولیه مرغوب. 2-فرآیند تولید منسجمی. 3-تجهیزات کاربردی و به روز

برای تست کیفیت نیاز به آزمایشاتی است که از عهده افراد عادی خارج است. اما می توان از روی ظاهر قابل انعطاف و سپس نحوه برقراری ارتباط راحت و با کیفیت از جنس و عملکرد خوب آن را تشخیص داد. مواد اولیه مختلفی از جمله مس، نقره، فولاد و آلومینیوم برای ساخت این محصول استفاده می شوند، که در رسانا های سیم تلفن نقش مهمی ایفا می کنند. 

پوشش : پوشش خارجی سیم تلفن در محافظت از آن و در نتیجه اثر بخشی تاثیر بسزایی دارد. مواردی که در بین عامه مردم باب شده است، از نظر علمی روی کیفیت و عملکرد کابل تاثیر ندارد. از جمله این موارد می توان گفت که برخی می گویند، کابل خوب باید با ضخامت باشد و نازک و باریک آنها خوب نیست. 

کابل تلفن هوایی

یکی از انواع رایج کابل تلفن، کابل تلفن هوایی است. این کابل علاوه بر انتقال داده های صوتی، قادر به جابجایی داده های ویدئویی (تصویری) و استفاده برای اینترنت خانگی کاربرد دارد. این کابل ها دارای تنوع زیادی هستند. این نوع کابل ها در انواع مختلفی از جمله مهار دار قابل تهیه و دسترس هستند.  محل قرارگیری کابل هوایی، تیر ها و پایه های برق می باشد که در سراسر مناطق مورد نیاز است. یکی از انواع این کابل ها، کابل دوزوج می باشد. کابل دوزوج در موارد که ارتباط از راه دور سیگنالهای مخابراتی استفاده دارند، کاربرد دارد. این کابل علاوه بر قابلیت انتقال صوت می تواند، داده های متنی و تصاویر ویدئویی را نیز انتقال دهد. 

همین امر سبب برتری و قیمت بالاتر آن نسبت به سایر مدل ها گردیده است. انتخاب نام دوزوج برای این کالا بدین جهت است که در ساختار آن سیم تلفن ها به شکل دوتا دوتا (همان زوج) به دور یکدیگر پیچیده شده اند. به دور این سیم تلفن ها نیز عایقی از جنس پی وی سی قرار داده شده است، که همان کار محافظت در برابر سرما و گرما را انجام می دهد. این مدل دارای انعطاف بالایی نیز می باشد و به همین جهت بیشتر در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

همین موضوع باعث شه آنها را با ظاهری شیک تر از بقیه مدل ها می سازند، تا بتوان در هر قسمتی از محیط داخلی ساختمان آنها را به کار گرفت. میزان ضخامت و قطر آنها نیز به مقدار و تعداد سیم های تلفن  داخل کابل بستگی دارد. این ضخامت بر روی انعطاف آن تاثیر بسزایی دارد. بدین صورت که هر چه تعداد قطر سیم تلفن ها بیشتر باشد، میزان انعطاف پذیری کابل کم می شود. در نتیجه شکننده تر خواهد شد. از دیگر کاربردهای این کابل می توان به رنگ تصویری و صوتی آنها در آپارتمان ها اشاره کرد.

کیفیت سیم تلفن

قیمت کابل هوایی

قیمت این کابل ها به عوامل مختلفی همچون واحد تولیدی(شرکت) سازنده، تعداد سیم های تلفن به کار برده شده، کیفیت آنها بستگی دارد. این عوامل با هم قیمت این محصول را تعیین می کنند.کابل هایی که دارای یک خط سیم مسی هستند، را کابل تک خط می گویند. که نسبت به انواع دیگر آنها مقرون به صرفه تر هستند، اما از عمر کمتری برخوردارند.

کابل هوایی مهار دار نوع دیگر از این دسته کابل ها است، که بیشتر در مناطق خارج از شهر مانند روستا ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل که به نام کابل سرباز نیز خوانده می شود از ساختار و مقاومت بالایی برخوردار است، تا همانطور که از قبل اشاره  شد بتواند در شرایط جوی مختلف دوام بیاورد و کارایی خود را حفظ کند. فلز استفاده شده در ساختار این نوع از جنس فولاد است که آنرا به کابلی پر طرفدار تبدیل کرده است، چرا که فولاد دارای استحکام و مقاومت بالایی است. 

آخرین مدل در معرفی این کابل ها، کابل تلفن هوایی دوبل مهار دار است که تفاوتش با مدل قبلی در نوع ساختار آن می باشد. در تولید این دسته از کابل ها دو نوع فلز مس و فولاد استفاده شده است. بدین شکل  که دو رشته مسی به همراه یک رشته سیم تلفن فولادی در کنار یکدیگر قرار دارند. دلیل اصلی به کارگیری این دو نوع فلز در ساخت این محصول محافظت از هادی کابل می باشد.  در این مدل نیز مانند سایر انواع آن از روکش پی وی سی برای  عایق سیم کابل استفاده شده است. عمده کاربرد آن در صنعت مخابرات می باشد. محل نصب آن نیز در جعبه های تقسیم دیواری و روی تیر ها است.

کابل تلفن زمینی

بطور کلی کابل ها برای انتقال امواج  الکترومغناطیسی در ارتباطات از راه دور استفاده می شوند و به دو نوع زمینی و هوایی تقسیم می شوند.که هر کدام از این دو بنا به کاربردشان دارای معایب و مزایایی می باشند. همانطور که در ساختار کابل های هوایی  عایق ضد نور و آب و شرایط جوی مختلف طراحی شده است. در کابل های زمینی نیز برای مقابله با شعله های آتش آنها را با موادی بخصوص می سازند.  تا از سوختن و مجاورت با دود و سموم در امان باشند و آسیب نبینند. 

در اجرا و به کارگیری کابل های زمینی نیاز به حفر کانال است و به علت بالا بودن هزینه های این عمل از لحاظ مالی مقرون به صرفه نیست،اما از طرفی دیگر چون در دل زمین جای می گیرد و از ایجاد ظاهری شلوغ و نسبتا بد در سطح شهر جلوگیری کرده  و در معرض خطراتی چون رعد و برق قرار ندارند.  مورد استفاده قرار می گیرند و این ها از مزیت های این محصول می باشد. در مقابل کابل های هوایی هزینه اجرا و نصب پایین تری دارند و چون در دسترس تر هستند، در مواقع خرابی به راحتی امکان تعمیر دارند و از این  بابت بیشتر مورد توجه شرکت های مخابراتی قرار گرفته اند. 

اما شاهد این هستیم که از این سیم تلفن ها کمتر در ساختمان سازی استفاده می شود و دلیل این کار هم این است، که افرادی که در زمینه ساختمان سازی فعالیت می کنند از دانش کافی برخوردار نیستند و صرفا بر اساس تجربه کار می کنند. اگر در ساختمان سازی ها از این سیم تلفن ها استفاده شود، تا حد زیادی از مشکلات آینده این ساختمان ها جلوگیری می کند. زیرا این سیم تلفن ها دچار حریق نمی شوند.

خرید سیم تلفن

قیمت کابل زمینی 

در نوع آلومینیومی این کابل ها به علت پایین بودن قیمت شان  نسبت به نوع مسی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. چرا که قیمت آنها چیزی در حدود یک سوم نوع مسی آن است. قیمت این کابل ها به عواملی همچون طول سیم تلفن به کار رفته در آنها و میزان ولتاژ موثر خواهد بود و هر چه سایز کابل ها بالاتر برود، متقابلا قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. عامل بعدی فشار کابل است. که همواره کابل های فشار ضعیف از نوع متوسط آنها دارای قیمت ارزان تری هستند. 

قیمت مواد به کار گرفته شده در تولید این کابل ها، میزان و نوع عایق مسی، هزینه های تولید از سایر عوامل موثر در تعیین قیمت این کالا به شمار می رود. باید توجه داشت که هرگز بخاطر قیمت ارزان تر، کیفیت را نادیده بگیریم. برای مثال کابل های زمینی که عایق قوی تری دارند، دارای خاصیت ضد جوندگی هستند. این مزیت محسوب می شود، که نباید آن را فدای قیمت پایین کرد، چرا که در نهایت ناچار به خرید مجدد می شوید. در پی آن نیز هزینه های دوباره ای را باید پرداخت کنید .

خرید کابل تلفن

برای خرید کابل تلفن راه های گوناگونی وجود دارد. در ایران فروشگاه های بزرگی اقدام به فروش این کابل ها در سایز های مختلف می کنند. می توانید با مراجعه به این فروشگاه ها کابل تلفن مورد نظر خود در اندازه دلخواه خریداری کنید. سایت های زیادی نیز اقدام به فروش این کابل می کنند اما بهتر است از سایت یا فروشگاه های معتبر خرید کنید. در ایران کارخانه های بزرگ و مجهزی وجود دارد و نیاز به واردات این کابل ها نیست.

خرید سیم تلفن 

خرید سیم تلفن بسیار راحت است، زیرا این سیم تلفن به راحتی در بازار یافت می شود. اما توصیه می شود، که از سایت یا فروشگاه های معتبر خریداری شود. زیرا افراد سودجوی زیادی در بازار هستند، که جنس تقلبی را به جای جنس اصلی به فروش می رسانند. در نتیجه هر چه اندازه این وسیله بیشتر باشد، قیمت بالاتری هم خواهد داشت. سیم تلفن همانطور که گفته شد، بسیار پرکاربرد است و افراد می توانند در هر زمینه ای از آن استفاده کنند. اما مراقب باشید، که از شما کلاهبرداری نشود و با گرفتن پول اصل این وسیله به شما سیم تلفن تقلبی تحویل دهند. این سیمی که بسیار پرکاربرد است به راحتی در بازار یافت می شود و کمیابی در بازار نیست.

قیمت سیم تلفن

برای اطلاع یافتن از قیمت سیم و کابل تلفن می توان به بازار یا سایت های آنلاین مراجعه کرد. قیمت سیم تلفن به عوامل مختلفی بستگی دارد. رده کیفی، سایز، مشخصات، استاندارد های مختلف در قیمت این وسیله نقش بسزایی دارند. قیمت سیم تلفن در هر برندی متفاوت است. سیم و کابل تلفن به دلیل داشتن ویژگی های منحصر پرطرفدار است. سیم تلفن کمیاب نیست و به راحتی می توان آن را خرید. قیمت سیم و کابل تلفن هم مانند سیم های دیگر به عوامل زیادی بستگی دارد. برای خرید سیم تلفن باید به نکاتی توجه کنید، تا خرید مطمئنی داشته باشید. در ادامه به چند مورد از این نکات اشاره می شود. 1-میزان مس در سیم ، 2-میزان تجربه تولید کننده ، 3-ضخامت عایق ، 4-تکنولوژی ساخت، 5-تجهیزات کارخانه، 6-کیفیت مواد اولیه

قیمت کابل تلفن

قیمت کابل تلفن

معمولا در این سیم تلفن ها یک روکش وجود دارد. سیم تلفن در وزن های مختلفی تولید می شود و بیشتر وزن آن وابسته به مس به کار رفته در آن است. ترکیبات سیم تلفن معمولا ترکیبات مصنوعی می باشد. این سیم تلفن دارای تنوع زیادی است. افراد می توانند متناسب با خواسته خود اقدام به خرید کنند. اما قبل از خرید سیم تلفن بهتر است، اطلاعاتی را کسب کنید تا خرید خوبی داشته باشید. با توجه به بیماری کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی می توان این سیم و کابل ها را از طریق سایت های اینترنتی خریداری نمود و درب منزل تحویل گرفت.

اگر در این زمینه اطلاعی ندارید و قصد خرید دارید، بهتر است از مشاوران فروشگاه کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. تا خرید خوب و به صرفه ای داشته باشید. در برخی از فروشگاه ها تضمین کیفیت کالا به شخص داده می شود.  ما در این متن سعی کردیم که به طور خلاصه به سیم و کابل تلفن بپردازیم. از آنجایی که ارتباطات بسیار مهم می باشد، تجهیزات این امر نیز مهم است. تولید کنندگان زیادی اقدام به تولید این سیم و کابل ها کرده اند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، کیفیت سیم وکابل های تلفن نیز افزایش یافته اند و تا حد زیادی رضایت مشتریان را جلب کرده اند.