برای مشاهده برنامه ها کلیک نمایید

لامپ های ال ای دی

لامپ های ال ای دی روشنایی های کوچک با پتانسیل بالا هستند. لامپ ال ای دی در واقع دیود ساطع کننده نوراست. لامپ های ال ای دی از نیم رسانا برای ایجاد نور استفاده می کنند. دو نوع اصلی دیود ساطع کننده نور وجود دارد. led و oled ها، لامپ های ال ای دی از یک نیم رسانای کریستال به همراه رفلکتور و عناصر دیگر است که روشنایی بیشتری تولید می کند و آن را در یک نقطه متمرکز می کند. oled در طراحی شبیه led  است. 

لامپ های ال ای دی

انواع لامپ های ال ای دی

در سال های اخیر لامپ های ال ای دی به دلیل کارایی بالا بسیار پرطرفدار شده اند. بسیاری بر این باور هستند که لامپ های ال ای دی یک تکنولوژی بسیار جدید هستند اما لامپ های ال ای دی که ما می شناسیم قدمتی 50 ساله دارند. پیشرفت اخیر لامپ های ال ای دی سفید باعث شده است که از آن ها در مناطق مسکونی تا خیابان ها و مناطق صنعتی استفاده شود. 

انواع لامپ های ال ای دی

مزایای لامپ های ال ای دی

لامپ های ال ای دی در وسایل مختلف نظیر صفحه های بزرگ نمایشی تا چراغ های خیابانی استفاده می شوند. برخی از لامپ های ال ای دی تنها به 30-60 میلی وات برای تولید نور نیاز دارند. برخلاف لامپ های شیشه ای لامپ های ال ای دی عمر بسیار طولانی ای دارند و در برابر شک مقاوم اند. بدنه این لامپ ها شکننده نیست.

مزایای لامپ های ال ای دی

معایب لامپ های ال ای دی

لامپ های ال ای دی ممکن است برای استفاده های سرباز یا بیرونی و در مناطقی که تغییرات دمایی زیادی وجود دارد مناسب نباشند. البته با پیشرفته تر شدن تکنولوژی ال ای دی ها، این روند رو به بهبود است. لامپ های ال ای دی ممکن است در اثر گرمای زیاد خراب شوند. در برخی از لامپ های ال ای دی لحیم کاری بورد مدار و اتصالات مسی ممکن است بشکند یا ترک بخورد. لامپ های ال ای دی ممکن است در طی زمان لومن خروجیشان کاهش پیدا کند.

معایب لامپ های ال ای دی

 ال ای دی ها چگونه کار می کنند ؟

لامپ های ال ای دی با الکترولومیننس در مواد نیمه رسانا نور ساطع می کنند. الکترولومیننس یک پدیده ای است که هنگامی که جریان الکتریکی از درون آن عبور می کند نور ساطع می کند. این اتفاق زمانی می افتد که الکترون ها داخل مواد فرستاده شده اند و حفره های الکترونی پرمی شود. یک حفره الکترون وجود دارد. وقتی که یک اتم الکترون از دست می دهد (شارژ منفی ) به شارژ مثبت می رسد. مواد نیمه رسانا مانند ژرمانیوم یا سیلیکون می تواند برای ایجاد و کنترل تعداد حفره های الکترون ها قابل پیش بینی باشد. با اضافه کردن مواد دیگر به مواد نیم رسانا می توان قابلیت های آن را تغییر داد. 

با اضافه کردن یک نیمه رسانا شما می توانید 2 نوع جدا نیم رسانا در یک ماده کریستال ایجاد کنید. مرز بین دو نوع اتصال p-n نامیده می شود. اتصال تنها از یک سمت اجازه عبور می دهد. لامپ های ال ای دی از اتصالات p-n ساخته شده اند. در آن الکترون ها از یک کریستال به دیگری می روند و حفره های الکترونی را پر می کنند و در این حین فوتون هایی از نور ساطع می کنند. لیزرهای نیم رسانا هم به این گونه کار می کنند. برای درک اتصالات p-n و نیم رساناها از فسفر برای فیلتر نورخروجی ال ای دی استفاده می شوند. مهندسان این حوزه بایست محاسبه کنند که چگونه زاویه نوری که از نیم رسانا خارج می شود را به خوبی مدیریت کنند. ال ای دی های قدیمی معمولا نور را به یک نقطه متمرکز می کنند.

منبع

edisontechcenter.org

نویسنده : مرضیه قائمی | 1399/08/26

نام نویسنده: مرضیه قائمی